Proces recenzowania
Artykuły nadesłane do czasopisma Forum Psychologicum podlegają procedurze podwójnej recenzji: o charakterze wewnętrznym (single-blind review) i zewnętrznym (double-blind review). Redakcja wybiera recenzentów na podstawie tematyki nadesłanego manuskryptu. Recenzenci oceniają pracę za pomocą systemu elektronicznego na podstawie wcześniej przygotowanych pytań. Mogą również składać do manuskryptu indywidualne komentarze. Rekomendacje recenzentów są przedstawiane autorowi w formie pisemnej. Procedura recenzji respektuje zasadę poufności. Recenzje powinny być przeprowadzane obiektywnie. Obowiązki etyczne recenzentów są przedstawione w sekcji Etyka publikacji. Lista recenzentów jest publikowana na stronie internetowej czasopisma, w sekcji Reviewers. Proces recenzowania obejmuje następujące etapy.
- Po zgłoszeniu przez autora(-ów) manuskryptu do Open Journal Systems podlega on procedurze recenzji. Proces recenzowania obejmuje wstępne sprawdzenie nadesłanego manuskryptu przez Radę Redakcyjną pod kątem trafności tematycznej, zgodności z treścią i wytycznymi dotyczącymi edycji, właściwej i dokładnej angielszczyzny, zgodnie z instrukcjami zawartymi w Wytycznych dla Autorów. W przypadku, gdy manuskrypt nie spełnia powyższych wymagań, jest zwracany przez Radę Redakcyjną autorowi(-om) z niezbędnymi uwagami w celu uwzględnienia ich i wprowadzenia zmian. Jeśli manuskrypt spełnia wymagania, zostaje poddany dalszej procedurze.
- Ostatecznie proces recenzowania manuskryptu jest dwuetapowy. Obejmuje recenzję o charakterze wewnętrznym i zewnętrznym.
- Recenzja wewnętrzna (wstępna)
Po zgłoszeniu przez autora(-ów) artykuł podlega recenzji wewnętrznej przez co najmniej jednego członka Zespołu Redakcyjnego przy zastosowaniu procedury recenzyjnej określanej mianem single-blind review procedure. Celem wstępnej recenzji jest przyjęcie artykułu do dalszego procedowania lub odrzucenie go już we wstępnej fazie procedury redakcyjnej. W razie wątpliwości artykuł jest recenzowany przez dwóch członków Redakcji. Po pozytywnej decyzji artykuł przekazywany jest do recenzji zewnętrznej. Procedura wewnętrzna hołduje zasadom professional peer review. - Recenzja zewnętrzna (właściwa)
Po wstępnej akceptacji artykułu przez Redakcję do dalszego procedowania podlega on recenzji zewnętrznej przez dwóch wybranych przez Redakcję recenzentów zewnętrznych przy zastosowaniu procedury recenzyjnej określanej mianem double-blind review (ani recenzent, ani autor nie znają swojej tożsamości, dane recenzenta i autora są usuwane przez Redakcję). Procedura recenzji zewnętrznej również hołduje zasadom professional peer review. Recenzenci oceniają manuskrypt pod kątem: a) wartości naukowej, oryginalności i trafności, b) jasności i poprawności celów, c) spójności metodologii i argumentacji, d) jasności i poprawności wniosków, e) adekwatności cytowanych prac, f) języka i stylu. Recenzenci przedstawiają swoją opinię redaktorowi w formie pisemnej (formularz recenzji), a także w formie elektronicznej. Opinia powinna zawierać jednoznaczne oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu przesłanego artykułu do publikacji. W przypadku sprzecznych opinii recenzentów redaktor może podjąć decyzję o skierowaniu artykułu do trzeciego recenzenta. Decyzja trzeciego recenzenta jest ostateczna.
- Recenzja wewnętrzna (wstępna)
- Redakcja wysyła rękopis wraz z sugestiami dotyczącymi poprawek recenzentów do autora(-ów). Po wprowadzeniu przez autora(-ów) niezbędnych poprawek wysyła on rękopis do Redakcji w ciągu 10 dni. Redakcja przesyła poprawiony rękopis recenzentowi (recenzentom). Proces ten jest powtarzany, dopóki recenzent (recenzenci) nie uzna (uznają), że rękopis może zostać zaakceptowany. Oprócz powodów dotyczących treści naukowej rękopisu, recenzent (recenzenci) może (mogą) odrzucić rękopis, gdy stwierdzi (stwierdzą) przypadek plagiatu lub kompilacji. Rada Redakcyjna sprawdza ostateczną wersję artykułu. Artykuł wraz z recenzją wewnętrzną oraz zewnętrzną trafia do Redaktora numeru (Issue Editor) lub Zespołu redakcyjnego, którzy podejmują wstępną decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu danego artykułu. Na najbliższym zebraniu Kolegium Redakcyjne ostatecznie omawia i kwalifikuje manuskrypty do druku. W sprawach niejednoznacznych ostateczną decyzję podejmuje Redaktor Naczelny (Editor-in-chief).