Czy toczymy jeszcze spory moralne? Spory moralne, redaktor Piotr Duchliński, „Słowniki Społeczne”, seria pod redakcją Wita Pasierbka i Bogdana Szlachty, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, Kraków 2023, ss. 406.

Abstrakt

Już sam tytuł recenzowanego tomu ewokuje przemyślenia dotyczące wielkich sporów moralnych z przeszłości i skłania do postawienia pytania o ich aktualność. W konsekwencji tego pojawia się kolejne pytanie: czy prowadzony przez autorów i redaktorów tomu dyskurs zamyka się w obszarze historii (w szczególności historii filozofii), ewentualnie teoretycznych dywagacji intelektualnych, czy też posiada wymiar praktyczny? W mojej ocenie praca posiada walory teoretyczny i praktyczny. Przygotował ją interdyscyplinarny zespół dwudziestu autorek i autorów (z uzasadnioną dominacją liczebną filozofek i filozofów), którzy przygotowali dwadzieścia esejów, mierząc się z szerokim spektrum tematów. W założeniu mamy więc do czynienia z niezwykle ambitnym projektem. Wnikliwa lektura tomu potwierdza, że cele, które postawili przed sobą jego redaktorzy i autorzy, zostały z powodzeniem zrealizowane. Oddany właśnie do rąk czytelników tom pt. Spory moralne powinien znaleźć się w bibliotekach szkolnych (mam na myśli szkoły średnie) i akademickich. Może również stanowić źródło wiedzy i inspiracji dla ludzi pióra, dla duchowieństwa, dziennikarzy, prawników i polityków.

Opublikowane
2024-12-27
Jak cytować
Sroka, Łukasz T. (2024). Czy toczymy jeszcze spory moralne? Spory moralne, redaktor Piotr Duchliński, „Słowniki Społeczne”, seria pod redakcją Wita Pasierbka i Bogdana Szlachty, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, Kraków 2023, ss. 406. Rocznik Filozoficzny Ignatianum, 30(4), 603-610. https://doi.org/10.35765/rfi.2024.3004.29
Dział
Recenzje