Recenzja książki Józef Tischner, red. Jarosław Jagiełło
(Kraków: Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, 2020)
Abstrakt
Książka Józef Tischner opublikowana przez Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum w Krakowie w ramach serii „Polska Filozofia Chrześcijańska XX wieku” jest wieloautorską monografią napisaną pod redakcją Jarosława Jagiełły. Publikacja wprowadza czytelnika przede wszystkim w filozofię sławnego „księdza na manowcach” i autora popularnej Historii filozofii po góralsku, ale wzbogacona jest również w rys biograficzny tego myśliciela oraz zwraca uwagę na czasy, w których przyszło Tischnerowi żyć i filozofować, co w jego przypadku miało duży wpływ na tematykę, którą podejmował. Ponadto w wydaniu tym znajdziemy wybór oryginalnych tekstów Tischnera z jego czołowych dzieł filozoficznych (wydanych jeszcze za jego życia), jak Filozofia dramatu, Myślenie według wartości czy Spór o istnienie człowieka. Głównymi autorami artykułów w monografii są ludzie, którzy poświęcili się studiom nad myślą tischnerowską – Jarosław Jagiełło oraz Mirosław Pawliszyn. Redaktor publikacji – Jarosław Jagiełło – nie tylko znał księdza Tischnera osobiście, ale dotąd pozostaje jego wiernym uczniem i kultywatorem jego myśli, która, na tle współczesnych filozofii, pozostaje niezwykle oryginalna. O tym, z jakimi tradycjami filozoficznymi Tischner natomiast polemizuje (tomizm, marksizm), oraz o tym, o kształt których koncepcji nieraz zacięcie walczy (odpowiedzialność, człowiek), pisze Miłosz Hołda.
Bibliografia
Hołda Miłosz, „Dyskusje i polemiki”, w: Józef Tischner, red. Jarosław Jagiełło (Kraków: Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, 2020).
Jagiełło Jarosław, „Od aksjologii do agatologii – filozofia człowieka Józef Tischnera”, w: Józef Tischner, red. Jarosław Jagiełło (Kraków: Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, 2020).
Pawliszyn Mirosław, „Biografia”, w: Józef Tischner, red. Jarosław Jagiełło (Kraków: Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, 2020).
Tischner Józef, Filozofia dramatu. Wprowadzenie (Kraków: Znak, 1998). Tischner Józef, Myślenie według wartości (Kraków: Znak, 2002).
Tischner Józef, Współczesna filozofia ludzkiego dramatu: wykłady (Kraków: Instytut Myśli Józefa Tischnera, 2012).
Tischner Józef, Zarys filozofii człowieka dla duszpasterzy i artystów (Kraków: Wydawnictwo Naukowe Papieskiej Akademii Teologicznej, 1991).
Copyright (c) 2022 Akademia Ignatianum w Krakowie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Rocznik przyjmuje do druku wyłącznie materiały, które nie wchodzą w żaden konflikt interesów, żaden konflikt z prawem autorskim itp. Redakcja prowadzi działania przeciw: plagiatom, ghostwriting1, guest/honorary authorship2 itp. Autor pracy zbiorowej, który jest pierwszy na liście, bierze na siebie odpowiedzialność i ma obowiązek przedstawić wkład wszystkich współautorów. Jeśli publikacja powstała dzięki dedykowanym środkom finansowym, należy ujawnić to np. w Podziękowaniu, przypisie itp. Ew. przedruki wymagają jawnego zgłoszenia i okazania odpowiedniego pozwolenia wydawniczego. Autorzy / Recenzenci nierzetelni narażają się na reakcję właściwą stosownym instytucjom.
______
1 Ma to miejsce, gdy osoba mająca istotny wkład jest pominięta na liście Autorów czy w Podziękowaniu.
2 Zachodzi, gdy na liście autorskiej pojawia się osoba mająca znikomy/żaden udział w pracy.