Tematy numerów w roku 2025
Tom 31, Nr 1/2025
"Zjawiska kary i nagrody w życiu społeczeństw Czech i Polski w średniowieczu i w czasach nowożytnych"
Call for papers do tomu 31 „Rocznika Filozoficznego Ignatianum” (1/2025)
Obowiązująca, postulowana, a w końcu realizowana w praktyce hierarchii ocen i zachowań społecznych w dawnych wiekach to jedno ze szczególnie frapujących zagadnień związanych z funkcjonowaniem dawnych społeczeństw i ich mentalności. Wyróżnienie i potępienie, kara i nagroda - to podstawowe pojęcia w życiu każdej wspólnoty. Można i należy je odnieść do wszystkich płaszczyzn ludzkiej działalności, bowiem w każdej z nich można zidentyfikować ową hierarchię ukształtowaną poprzez nagradzanie zachowań oczekiwanych i karanie zwalczanych i potępianych. Chcemy przyjrzeć się zjawiskom nagrody i kary i ich rozumieniu w sferze kultury, sztuki i idei, w środowiskach dworów książęcych i królewskich, w kręgach elit politycznych i majątkowych, we wspólnotach religijnych – tak kościelnej hierarchii, jak w laikacie, czy w końcu w wielowarstwowych społecznościach miejskich i wiejskich. Zainteresowaniem naszej naukowej obserwacji chcemy objąć obszary średniowiecznej i nowożytnej Polski i Czech w dziejowym rozwoju ich form państwowości i zamieszkujące je wspólnoty narodowe, etniczne, wyznaniowe, a także wspólnoty ukształtowane na kanwie miejsca zamieszkiwania, wykonywanego zawodu, związków rodzinnych i rodowych, miejsca pracy i wszelkich innych występujących w społecznościach powiązań.
Redakcja „Rocznika Filozoficznego Ignatianum” zaprasza badaczy relacji polsko-czeskich, znawców średniowiecznych i nowożytnych dziejów Polski i Czech, do nadsyłania tekstów związanych z zagadnieniem, licząc również na opracowania tematów nie podejmowanych dotychczas w szerszym zakresie.
Zapraszamy do nadsyłania tekstów!
Redaktorzy:
prof. dr hab. Wojciech Iwańczak,
dr hab. Agnieszka Januszek-Sieradzka, prof. KUL,
dr hab. Janusz Smołucha, prof. UIK,
dr Łukasz Burkiewicz
***
Tom 31, Nr 2/2025
"Związki polskich elit z kulturą Republiki Weneckiej"
Call for papers do tomu 31 „Rocznika Filozoficznego Ignatianum” (2/2025)
Przez kilka stuleci Republika Wenecka, z jej dorobkiem kulturowym, politycznym, ekonomicznym i militarnym stanowiła ważny punkt odniesienia dla przedstawicieli szlachty (rycerstwa), duchowieństwa i uczonych zamieszkujących ziemie polsko-litewskie. Szczególne miejsce na mapie podróży do Italii, odbywanych w celu zdobycia wykształcenia i światowego obycia, zajmowała Padwa z ze sławnym uniwersytetem oraz nie mniej znanym środowiskiem akademickim. Obecność studentów z Polski zaznaczyła się od samego powstania Uniwersytetu w Padwie w roku 1222. Istnieje długa lista wybitnych postaci, które na trwałe wpisały się w historię nie tylko tego Ateneum, ale całej kultury europejskiej. Wystarczy wspomnieć prowadzącego w Padwie obserwacje naukowe i wykłady Witelona, studiującego w Grodzie Antenora medycynę Kopernika, czy Janicjusza, który otrzymał w tym mieście laur poetycki. Tradycyjnie Padwę łączy się przede wszystkim ze studiami wybitnych polskich humanistów, takich jak kard. Stanisław Hozjusz, Jan Zamoyski, Łukasz Górnicki, Marcin Kromer, Patrycy Nidecki, czy Wawrzyniec Goślicki. W Padwie przebywał trzykrotnie pomiędzy 1552 a 1559 Jan Kochanowski. Pobyty wymienionych wyżej osób w Padwie w sposób istotny wpłynęły nie tylko na ich dzieła literackie, ale na cały ich dorobek życiowy. Redakcja „Rocznika Filozoficznego Ignatianum” zaprasza badaczy relacji polsko-włoskich, znawców dziejów Polski i Republiki Weneckiej, do nadsyłania tekstów związanych z zagadnieniem licząc również na opracowania tematów nie podejmowanych dotychczas w szerszym zakresie.
Zapraszamy do nadsyłania tekstów!
Redaktorzy:
prof. dr hab. Mirosław Lenart,
dr Sławomir Marchel
***
Tom 31, Nr 3/2025
"Dyplomacja habsburska"
Call for papers do tomu 31 „Rocznika Filozoficznego Ignatianum” (3/2025)
Zapraszamy do nadsyłania tekstów!
Redaktorzy:
dr hab. Janusz Smołucha, prof. UIK,
dr Gellért E. Marton
***
Tom 31, Nr 4/2025
"Ludzie dyplomacji"
Call for papers do tomu 31 „Rocznika Filozoficznego Ignatianum” (4/2025)
Istotne zmiany, jakie zaszły w służbie dyplomatycznej czasów nowożytnych, wyrażające się m.in. powstaniem systemu stałych przedstawicielstw – ambasad/nuncjatur, stworzyły zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry – „ludzi dyplomacji”, a jednocześnie pozwoliły udoskonalić i wypracować nowe mechanizmy funkcjonowania służby wykonującej politykę zewnętrzną państwa.
Tytułowi „ludzie dyplomacji” mogą być obiektami wielowymiarowych badań współczesnej historiografii – przedstawionymi w ujęciu indywidualnym (case study), komparatystycznym, czy prozopograficznym, które w dalszej perspektywie pozwolą zastanowić się nad rolą i funkcją „ludzi dyplomacji”, ich przymiotami, stopniem ich profesjonalizmu, czy pozycją społeczną.
Redakcja „Rocznika Filozoficznego Ignatianum” zaprasza badaczy dziejów dyplomacji do nadsyłania tekstów związanych z zagadnieniem licząc również na opracowania tematów nie podejmowanych dotychczas w szerszym zakresie. Zapraszamy do nadsyłania tekstów!
Zapraszamy do nadsyłania tekstów!
Redaktorzy:
dr hab. Janusz Smołucha, prof. UIK,
prof. dr hab. Aleksandra Skrzypietz,
prof. dr hab. Dariusz Rolnik,
dr Aleksandra Barwicka-Makula,
dr Paweł Duda
***
Zapraszamy do publikowania na łamach czasopisma naukowego „Rocznik Filozoficzny Ignatianum”. Szczegółowe instrukcje na stronie czasopisma.ignatianum.edu.pl/rfi