Wpływ procesów suburbanizacyjnych w obszarze metropolitalym Wilna na stan polskiej mniejszości narodowej

Abstrakt

Artykuł przedstawia tło historyczne ukształtowania się polskiej mniejszości narodowej w regionie meropolitalnym Wilna i zmiany, jakie zachodzą współcześnie wśród tej społeczności. Zmiany polityczne, społeczne i demograficzne związane z niepodległością Litwy oraz swobodą migracji spowodowały w ostatnich dwóch dekadach bardzo istotne zmiany w etnicznym krajobrazie obszaru metropolitalnego Wilna, które będą miały istotny wpływ na stan polskiej mniejszości narodowej na Litwie w przyszłości. Zmiany te polegają głównie na utracie statusu największej najliczebniejszej społeczności w niektórych gminach podwileńskich oraz zagrożeniu tym procesem w kolejnych gminach. Głównymi czynnikami prowadzącymi do tego stanu są dysproporcje w zamożności pomiędzy Polakami i Litwinami, silny strumień migracji z Wilna na przedmieścia, oraz z rejonów wiejskich za granicę.

Biogram autora

Lech Haydukiewicz, Akademia Ignatianum w Krakowie

Dr, geograf specjalizujący się w zagadnieniach demograficznych i społecznych ze szczególnym uwzględnieniem procesów i czynników przemian etnicznych. W latach 2006-2010 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Opublikowane
2018-10-20
Jak cytować
[1]
Haydukiewicz, L. 2018. Wpływ procesów suburbanizacyjnych w obszarze metropolitalym Wilna na stan polskiej mniejszości narodowej. Perspektywy Kultury. 23, 4 (paź. 2018), 133-160.