Dlaczego mądry nie zawsze wie najlepiej? Obrona głupich Wojciecha Miera

  • Weronika Kocela Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza OpackiegoUniwersytet Śląski

Abstrakt

­­­­Artykuł został poświęcony analizie wiersza Wojciecha Miera Obrona głupich. W centrum zainteresowania znalazło się pojęcie głupoty, które od zawsze budziło szereg kontrowersji. Tekst nie koncentruje się jednak wyłącznie na przywołaniu definicji samego terminu, ale konfrontuje go z poglądami samego poety i jego indywidualnym podejściem do kwestii szczęścia. Prowadzone rozważania dotyczą również miejsca głupoty w kulturze epoki Oświecenia – wieku triumfu rozumu i czasu znaczących odkryć w różnych dziedzinach nauki, jej bliskości z pojęciem szaleństwa, a także postrzegania obu zjawisk i ich przejawów przez społeczeństwo.

Biogram autora

Weronika Kocela, Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza OpackiegoUniwersytet Śląski

Doktor nauk humanistycznych w Instytucie Nauk o Literaturze im. Ireneusza Opackiego Uniwersytetu Śląskiego. Zainteresowania badawcze: kultura medyczna, literatura i kultura staropolska. Wybrane publikacje: Medycyna i literatura: obraz człowieka chorego w „Żywocie człowieka poczciwego” Mikołaja Reja. „Medycyna nowożytna. Studia nad historia medycyny” 2011. T. 17; O zaleceniach i przestrogach dla przyszłych matek w poradnikach medycznych z II połowy XVIII wieku. W: Światy oświeconych i romantycznych. Doświadczenia, uczucia, wyobraźnia. Pod red. B. Mazurkowej (Katowice 2015); Choroby odzwierzęce w świetle polskich poradników medycznych z II połowy XVIII wieku. W: Leki i choroby odzwierzęce. T. 1. Pod red. L. Wdowiak, B. Płonki-Syroki, A. Syroki (Wrocław 2016).

Opublikowane
2018-07-20
Jak cytować
[1]
Kocela, W. 2018. Dlaczego mądry nie zawsze wie najlepiej? Obrona głupich Wojciecha Miera. Perspektywy Kultury. 22, 3 (lip. 2018), 81-96.