Dracula – nowe perspektywy badawcze

Abstrakt

Dziedzina studiów gotyckich, wywodząca się z romantycznej tradycji brytyjskiej i obejmująca badania nad literaturą i filmem, staje się coraz bardziej popularna także w krajach nieanglojęzycznych. Potwierdzają to liczne publikacje analizujące elementy gotyckie w pozycjach literackich i kinie narodowym krajów takich jak Hiszpania (np. Xavier Aldana Reyes, Spanish Gothic [Hiszpański gotyk], Londyn 2017) czy Włochy (np. Rober-to Curti, Italian Gothic Horror Films, 1970-1979 [Włoskie gotyckie horro-ry filmowe, 1970-1979], Jefferson, NC 2017). Na polskim rynku wydaw-niczym w ostatnich latach również nie zabrakło publikacji poświęconych omawianej tematyce. Ukazały się m.in. pozycje takie jak: Groza w kulturze polskiej pod redakcją Roberta Dudzińskiego, Kamila Kowalczyka i Joan-ny Płoszaj (Wrocław 2016); Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy autorstwa Magdaleny Kamińskiej (Poznań 2016); Anatomia strachu. Strach, lęk i ich oblicza we współczesnej kulturze pod redakcją Bogusławy Bodzioch-Bryły i Lilianny Dorak-Wojakowskiej (Kraków 2017); Oblicza wampiryzmu pod redakcją Anny Depty, Szymona Cieślińskiego i Michała Wolskiego (Wrocław 2018) i wiele innych.

Biogram autora

Magdalena Grabias, Maria Curie-Skłodowska University in Lublin

Dr, absolwentka filologii angielskiej, kulturoznawca, filmoznawca, dziennikarz muzyczny, jest adiunktem w Instytucie Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie. Jej badania naukowe obejmują problematykę kinematografii światowej i zjawisk kulturowych związanych z kinem postrzeganym w kontekście filmoznawstwa, semiotyki, filozofii, antropologii oraz kultury popularnej. Jest autorką licznych publikacji w języku angielskim propagujących sztukę filmową, muzykę i teatr. Jej monografia na temat twórczości amerykańskiego reżysera Franka Capry pt. Songs of Innocence and Experience: Romance in the Cinema of Frank Capra została wydana w 2013 r. przez prestiżowe wydawnictwo brytyjskie. Magdalena Grabias jest współorganizatorką międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych zagadnieniom studiów gotyckich z ramienia organizacji „The Children of The Night”. Dwie edycje konferencji odbyły się w Dublinie w Irlandii (2016) i w Braszowie w Rumunii (2018). W 2019 r. Magdalena Grabias została laureatką międzynarodowej nagrody wręczanej przez rumuńskie Stowarzyszenie Kultury Helion „Helion International 2019” za krzewienie kultury i nauki.

Opublikowane
2019-07-01
Jak cytować
[1]
Grabias, M. 2019. Dracula – nowe perspektywy badawcze. Perspektywy Kultury. 25, 2 (lip. 2019), 193-198. DOI:https://doi.org/10.35765/pk.2019.2502.14.