Ukraińska i polska kultura zarządzania i pracy – podobieństwa i różnice

  • Wioletta Małota Collegium Civitas in Warsaw
Słowa kluczowe: kultura zarządzania, kultura zarządzania w Polsce, ukraińska kultura zarządzania, sposób pracy zespołowej w Polsce, sposób pracy zespołowej na Ukrainie, styl komunikacji w Polsce, styl komunikacji na Ukrainie, podobieństwa kulturowe Polski i Ukrainy, zachowania organizacyjne w Polsce, zachowania organizacyjne na Ukrainie, różnice zachowań organizacyjnych w Polsce i na Ukrainie

Abstrakt

W artykule przedstawione zostały wyniki badania kultury zarządza- nia w Polsce i na Ukrainie przeprowadzonego przez autorkę w 2016 r. Jest to pierwsze badanie w Polsce i na Ukrainie dotyczące porówna- nia kultur zarządzania obu państw. Wyniki badania trzech aspek- tów kultury organizacyjnej:
1. stylu zarządzania,
2. pracy zespołowej,
3. stylu komunikowania się wykazały istnienie różnic pomiędzy Pol- ską i Ukrainą – szczególnie w stylu zarządzania; potwierdziły rów- nież wiele podobieństw we wzorcach zachowań i myślenia Polaków i Ukraińców. Zastosowano następującą metodologię badań – były to badania ilościowe, wybór jednokrotny odpowiedzi. W koncepcji ba- dania odniesiono się do koncepcji kwestionariuszy badań między- kulturowych w danym wymiarze np. w wymiarze uniwersalizm do partykularyzmu do kwestionariusza badania Fonsa Trompenaarsa. Kwestionariusz badania jest w pełni autorski. Wyniki badania autor- ka odniosła do orientacji kulturowych takich jak: indywidualizm i ko- lektywizm, uniwersalizm i partykularyzm, wysoki i niski dystans wła- dzy, stosunek do czasu oraz do kultury wycinkowej i całościowej jak również neutralnej i ekspresyjnej, dyskutując ich poziom zgodności ze światowymi badaniami. Badanie posiada dwa aspekty – teoretyczny i praktyczny. Po pierwsze stanowi wkład w badania międzykulturowe w zakresie zachowań organizacyjnych, po drugie wskazuje na podo- bieństwa i różnice w zachowaniach i praktykach organizacyjnych po- między Polską a Ukrainą.

Biogram autora

Wioletta Małota, Collegium Civitas in Warsaw

PhD in Economic Sciences in the discipline of organizational behavior (Kozminski University in Warsaw). Lecturer in intercultural studies, leadership and management psychology at Collegium Civitas in Warsaw and the University of Business in Wroclaw. Scientific interests: Cross-cultural dif- ferences in organizational behavior, global leadership, systemic thinking, mo- dern mentoring.

Bibliografia

BERRY John W., POORTINGA Ype H., SEGALL Marshall H., DASEN Pierre R. 2002. Cross-cultural psychology. Research and applications, Camb- ridge: University Press.

HOFSTEDE Geert. 2007. Kultury i Organizacje, Warszawa: Polskie Wydaw- nictwo Ekonomiczne.

GHEMAWAT Pankaj. 2001. Distance still matters, The hard reality of global expansions, Harvard Business Review 79 (8): 137-147.

Culture, Leadership, and Organizations: The GLOBE Study of 62 Societies. 2004. R. House, P. Hanges, M. Javidan, P. Dorfman, V. Gupta (eds.). Tho- usand Oaks: Sage.

OBŁÓJ Krzysztof, WĄSOWSKA Aleksandra. 2014. Zarządzanie międzynaro- dowe, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Raport „Badanie kultury zarządzania i pracy w Polsce i na Ukrainie – podo- bieństwa i różnice”, Fundacja Polski Instytut Mentoringu, 2016.

TROMPENAARS Alfons, HAMPDEN-TURNER Charles. 2012. Siedem kultur kapitalizmu, Warszawa: Oficyna Wolters Kluwers.

Opublikowane
2017-06-30
Jak cytować
[1]
Małota, W. 2017. Ukraińska i polska kultura zarządzania i pracy – podobieństwa i różnice. Perspektywy Kultury. 17, 2 (cze. 2017), 17-30.
Dział
Polska i Ukraina w międzykulturowym zarządzaniu