Ukraińska i polska kultura zarządzania i pracy – podobieństwa i różnice
Abstrakt
W artykule przedstawione zostały wyniki badania kultury zarządza- nia w Polsce i na Ukrainie przeprowadzonego przez autorkę w 2016 r. Jest to pierwsze badanie w Polsce i na Ukrainie dotyczące porówna- nia kultur zarządzania obu państw. Wyniki badania trzech aspek- tów kultury organizacyjnej:
1. stylu zarządzania,
2. pracy zespołowej,
3. stylu komunikowania się wykazały istnienie różnic pomiędzy Pol- ską i Ukrainą – szczególnie w stylu zarządzania; potwierdziły rów- nież wiele podobieństw we wzorcach zachowań i myślenia Polaków i Ukraińców. Zastosowano następującą metodologię badań – były to badania ilościowe, wybór jednokrotny odpowiedzi. W koncepcji ba- dania odniesiono się do koncepcji kwestionariuszy badań między- kulturowych w danym wymiarze np. w wymiarze uniwersalizm do partykularyzmu do kwestionariusza badania Fonsa Trompenaarsa. Kwestionariusz badania jest w pełni autorski. Wyniki badania autor- ka odniosła do orientacji kulturowych takich jak: indywidualizm i ko- lektywizm, uniwersalizm i partykularyzm, wysoki i niski dystans wła- dzy, stosunek do czasu oraz do kultury wycinkowej i całościowej jak również neutralnej i ekspresyjnej, dyskutując ich poziom zgodności ze światowymi badaniami. Badanie posiada dwa aspekty – teoretyczny i praktyczny. Po pierwsze stanowi wkład w badania międzykulturowe w zakresie zachowań organizacyjnych, po drugie wskazuje na podo- bieństwa i różnice w zachowaniach i praktykach organizacyjnych po- między Polską a Ukrainą.
Bibliografia
BERRY John W., POORTINGA Ype H., SEGALL Marshall H., DASEN Pierre R. 2002. Cross-cultural psychology. Research and applications, Camb- ridge: University Press.
HOFSTEDE Geert. 2007. Kultury i Organizacje, Warszawa: Polskie Wydaw- nictwo Ekonomiczne.
GHEMAWAT Pankaj. 2001. Distance still matters, The hard reality of global expansions, Harvard Business Review 79 (8): 137-147.
Culture, Leadership, and Organizations: The GLOBE Study of 62 Societies. 2004. R. House, P. Hanges, M. Javidan, P. Dorfman, V. Gupta (eds.). Tho- usand Oaks: Sage.
OBŁÓJ Krzysztof, WĄSOWSKA Aleksandra. 2014. Zarządzanie międzynaro- dowe, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Raport „Badanie kultury zarządzania i pracy w Polsce i na Ukrainie – podo- bieństwa i różnice”, Fundacja Polski Instytut Mentoringu, 2016.
TROMPENAARS Alfons, HAMPDEN-TURNER Charles. 2012. Siedem kultur kapitalizmu, Warszawa: Oficyna Wolters Kluwers.
Copyright (c) 2017 Akademia Ignatianum w Krakowie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor, zgłaszając swój artykuł, wyraża zgodę na korzystanie przez Wydawnictwo Uniwersystet Ignatianum z utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
Wydawca zobowiązuje się szanować osobiste prawa autorskie do utworu.