Tematyka harcerska w serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka
Abstrakt
Komiks o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka był ogromnym sukcesem Wydawnictwa Harcerskiego i Henryka J. Chmielewskiego. Narzucona przez decydentów tematyka harcerska została kreatywnie wykorzystana przez autora, by promować przygodę, podróże i przyjaźń, by zwrócić uwagę na ważne społecznie kwestie, by pokazać harcerstwo jako sposób na życie.
Bibliografia
Chmielewska-Lehman, M. i Chmielewski A. (2023). Papcio Chmiel udomowiony, Warszawa: Wydawnictwo Prószyński i S-Ka.
Chmielewski, H. J. (2002). Księga zero. Warszawa: Wydawnictwo Egmont.
Chmielewski, H. J. (2011). Tytus, Romek i A’Tomek (kolekcja 25 ksiąg). Warszawa: Wydaw-nictwo Prószyński i S-Ka.
Chmielewski, H. J. (2018). Witek Sprytek i inne opowieści. Antologia komiksów Papcia Chmiela. Szczecin: Wydawnictwo Ongrys.
Chmielewski, H. J. (2021). Żywot człeka zmałpionego. Warszawa: Wydawnictwo Prószyński i S-Ka.
Jastrząb, E. i Jastrząb M. (2014). „Edukacja w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w polskich szkołach: historia inercji instytucjonalnej”. W: Głowiński, T. i Klementowski, R. Na lądzie, w wodzie i w powietrzu... Z dziejów transportu i komunikacji na ziemiach polskich na przestrzeni wieków. Wrocław: Wydawnictwo GAJT.
Kuświk, B. (2012). Antykomunistyczna działalność harcerzy w Wielkopolsce i na Ziemi Lubu-skiej w latach 1945 – 1956. Poznań.
Lipiński, W. (2019). Z dziejów dobrych uczynków: Niewidzialna Ręka. Pozyskano z: https://publicystyka.ngo.pl/z-dziejow-dobrych-uczynkow-niewidzialna-reka (dostęp: 20.12.2021).
Mała Encyklopedia Wojskowa. (1970). Warszawa: Wydawnictwo MON.
Marciniak, T. (2004). Metakomiks dydaktyczny. Jubileusz H. J. Chmielewskiego i między-pokoleniowy przekaz Tytusa, Romka i A’Tomka. Guliwer. Czasopismo o książce dla dziecka nr 2.
Nizinkiewicz, J. (2021). Papcio Chmiel: Nie biorę życia zbyt poważnie, Rzeczpospolita z 22 stycznia.
Regulamin mundurowy i odznak zuchowych, harcerskich i instruktorskich, zatwierdzony przez Prezydium Rady Naczelnej Związku Harcerstwa Polskiego w dniu 30.I.1965 r. (1965). War-szawa: Główna Kwatera ZHP.
Regulamin musztry harcerskiej. (1978). Warszawa: Główna Kwatera ZHP.
Rumińska, P. Czy liczby mają znaczenie? – historia harcerstwa i ruchów społecznych w Pol-sce. Pozyskano z: https://publicystyka.ngo.pl/czy-liczby-maja-znaczenie-historia-harcerstwa-i-ruchow-spolecznych-w-polsce (dostęp: 15.12.2023).
Szwajkowska, A., (2017). Tytus, Romek i A’Tomek z perspektywy komunikatywizmu. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Literaria Polonica nr 3(41).
Zbiór instrukcji i regulaminów. Harcerze starsi. (1988). Warszawa: Główna Kwatera ZHP.
Copyright (c) 2025 Perspektywy Kultury

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor, zgłaszając swój artykuł, wyraża zgodę na korzystanie przez Wydawnictwo Uniwersystet Ignatianum z utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
Wydawca zobowiązuje się szanować osobiste prawa autorskie do utworu.