Zbiór opowiadań Marii Dąbrowskiej Dzieci Ojczyzny z 1918 r. oraz jego odbicie w powieści Noce i dnie, wydanej w latach 1932-1934
Abstrakt
Cały zbiór opowiadań z roku 1918, a szczególnie ostatnie opowiadanie My, polskie dzieci!, opisujące strajk szkolny w Kaliszu w 1905 r., jest początkiem wielkiej refleksji Dąbrowskiej na temat tego, czym ma być przyszła niepodległość w Polsce. Dlatego rok 1905 jest ważnym elementem jej twórczości, a opis strajku szkolnego w Kaliszu istnieje aż w trzech wersjach. W momencie zaś, kiedy niepodległość polityczna staje się rzeczywistością, pisarka podejmuje żmudną pracę napisania wielkiej powieści Noce i dnie nie tylko w celu przedstawienia rodowodu niepodległościowego z 1918 r., jak to zrobiła w zbiorze wydanym tego samego roku, ale też aby pogłębić społeczne pojęcie o niepodległości. Powieść ma przeobrazić czytelnika z biernego odbiorcy politycznej niepodległości w świadomego i aktywnego uczestnika biorącego udział w osobistej i społecznej niepodległości.
Bibliografia
Dąbrowska, M. (1964). Pisma rozproszone, ed. E. Korzeniewska. Kraków: Wy¬dawnictwo Literackie.
Dąbrowska, M. (1968). Noce i dnie, wydanie XVI w 5 tomach. Warszawa: Czytelnik.
Dąbrowska, M. (2013). Noce i dnie, ed. E. Głębicka, vol. 1-3. Warszawa: IBL.
Dąbrowska, M. (2014). Dzieci ojczyzny. Poznań: Zysk i S-ka.
Głębicka, E. (2015). Dąbrowska (nie)znana. Szkice. Warszawa: Trzecia strona.
Copyright (c) 2020 Perspektywy Kultury
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor, zgłaszając swój artykuł, wyraża zgodę na korzystanie przez Wydawnictwo Uniwersystet Ignatianum z utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
Wydawca zobowiązuje się szanować osobiste prawa autorskie do utworu.