Od redakcji
Abstract
Francuski filozof Jean-François Lyotard, mimo że był zdeklarowanym postmodernistą, nie zawahał się nazwać fenomenu „mitu środziemnomorskiego” wielką metanarracją kultury europejskiej. Dziedzictwo antyku grecko-rzymskiego przez stulecia budowało system aksjologiczno-estetyczny, wzbogacony nowymi treściami – zwłaszcza chrześcijańską etyką, ale przecież także, na przykład, recepcją wielokulturowego Orientu. Spójny, choć zarazem niejednolity „mit”, powracał wielorako, rytmem kontekstów kolejnych epok historycznych. Czy i jak jest aktualny? Czy w gwałtownie globalizującym się świecie współczesnym symbolicznie pojmowane „Morze Śródziemne” pozostaje jeszcze jakimkolwiek punktem odniesienia? Wreszcie – przywołując tytuł naszego numeru – postrzegać je możemy jako kulturowo inspirujące „centrum świata” czy już jedynie jako peryferie?
Copyright (c) 2020 Jesuit University Ignatianum in Krakow
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.
Autor, zgłaszając swój artykuł, wyraża zgodę na korzystanie przez Wydawnictwo Uniwersystet Ignatianum z utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
Wydawca zobowiązuje się szanować osobiste prawa autorskie do utworu.