Tematy numerów w roku 2024

2022-10-27

Nr 44, 2024/1
"Kultura w mediach, media w kulturze"

Call for papers do 44 numeru „Perspektyw Kultury” (1/2024)

Determinizm technologiczny zmienił zarówno zwyczaje, jak i rytuały komunikacyjne większej części społeczeństw. Przenikanie sfery wirtualnej i realnej nie tylko przyśpieszyło obieg informacji, ale również wpłynęło na jej percepcję, modele funkcjonalne i schematy działań. Dominująca rola mediów i urządzeń medialnych we współczesnym świecie, zapewniająca pewne spectrum możliwości, znacząco uzależniła użytkowników od urządzeń i dostępu do mediów.

W przygotowywanym numerze chcielibyśmy zastanowić się nie tylko nad rolą mediów we współczesnych rytuałach komunikacyjno-kulturowych, ale również zaprezentować mediasferę jako platformę do transmisji kultury i wartości. W numerze zaprezentowane zostaną interdycyplinarne opracowania naukowe z zakresu następujących dyscyplin naukowych: nauki o kulturze i religii, ale również nauki o komunikacji społecznej i mediach, historia, pedagogika, nauki socjologiczne oraz ekonomia. Poznanie wielu perspektyw badawczych umożliwi nie tylko zaspokojenie nienasycenia informacyjnego, ale również wskaże nowe obszary badawcze.

W proponowanym tomie podjęte zostaną problemy z zakresu ontologii, aksjologii i antropologii tego nowego rodzaju metarzeczywistości oraz wpływu tej rzeczywistości na użytkowników internetu. Zapraszamy do refleksji nad tym nowym rodzajem pozyskiwania i przetwarzania informacji oraz współczesnymi sposobami partycypacji w kulturze.

Ponadto w dziale Varia zostaną zaprezentowane teksty, które niekoniecznie dotyczą tematu przewodniego, ale również będą związane tematycznie z zagadnieniami dotyczącymi zagadnień na styku kultury, mediów i społeczeństwa, obecnymi w badaniach z zakresu dyscyplin: nauki o kulturze i religii, historia, literaturoznawstwo, filozofia oraz zarządzanie kulturą.

Redaktor gościnny tomu: dr Jarosław Kinal, Uniwersytet Rzeszowski

Zapraszamy do nadsyłania tekstów!

Termin nadsyłania tekstów: 30 września 2023 r.

***

Nr 45, 2024/2
"Transformacje: czas w kulturze, literaturze, języku"

Call for papers do 45 numeru „Perspektyw Kultury” (2/2/2024)

Zmiany klimatyczne, pandemie o ogólnoświatowym zasięgu, kryzysy ekonomiczne oraz konflikty zbrojne to tylko niektóre ze zjawisk mających zasadniczy wpływ na kształt dzisiejszego świata. Podstawowe pytanie, które stawiają sobie redaktorzy tego tomu, dotyczy kwestii postrzegania czasu i jego znaczenia w procesach transformacji, które znalazły swoje odzwierciedlenie w świadectwach kultury, literaturze polskiej i światowej oraz w języku. 

W przygotowywanym numerze „Perspektyw Kultury” chcielibyśmy poświęcić uwagę kategorii czasu i transformacji, zarówno tej o globalnym zasięgu, jak i dotyczącej mniejszych grup społecznych czy wręcz jednostki. Percepcja czasu może zasadniczo wpływać na postrzeganie transformacji jako radykalnego przełomu lub stopniowej ewolucji: o ile rewolucja wiąże się z kryzysem i widocznymi od razu gwałtownymi zmianami, o tyle ewolucja przebiega częstokroć niepostrzeżenie, a czas pozornie spowalnia, oferując tym samym przestrzeń do namysłu nad bez-czasem i czasowością w ogóle. Synchronia, diachronia i atemporalność zasługują w tym kontekście na szczególną uwagę.

Chętnych zapraszamy do nadsyłania tekstów o objętości nieprzekraczającej 35 000 znaków (wraz z przypisami i bibliografią), zredagowanych w języku polskim lub angielskim. Czekamy na Państwa artykuły tematycznie związane z czasem i transformacją do 15 grudnia 2023 r.

Redaktor gościnny (tematyczny): dr Sylwia Janina Wojciechowska

Zapraszamy do nadsyłania tekstów!

Termin nadsyłania tekstów: 15 grudnia 2023 r.

***

Nr 46, 2024/3
"Synagoga i Eklezja - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość"

Call for papers do numeru 46 „Perspektyw Kultury” (3/2024)

Synagoga i Eklezja oznaczają religię żydowską i Kościół jako nowy lud wybrany. Wspólnota żydowska i wspólnota uczniów Chrystusa mają za sobą dwa tysiące lat współistnienia, często trudnego i naznaczonego napięciami. W tym kontekście należałoby się zastanowić, jakie znaczenie dla chrześcijan ma religia żydowska, a jakie dla Żydów ma chrześcijaństwo, i jak obie te religie rozumieją nierozerwalność Przymierza Boga z Izraelem. Obie Wspólnoty wierzą, że są zechciane przez Boga i wezwane do Jego wielbienia, głoszenia i służenia Mu. Inna kwestia, która budzi wątpliwości w rozumieniu tego zagadnienia, to pytanie, z czego wynika powstały kiedyś podział na Synagogę i Eklezję. Czy jest on wynikiem ludzkich ograniczeń, czy raczej zamysłu Bożego? Jeszcze inne pytanie w ramach zakreślonego zagadnienia rodzi obraz przedstawiony w Liście św. Pawła do Rzymian, który ukazuje drzewo oliwne. Pień to Izrael, a dziczka oliwna wszczepiona w pień to chrześcijanie – tak przedstawiony obraz prowokuje pytanie, czy ta metafora oddaje naturę relacji chrześcijańsko-żydowskich. Mamy coś, co łączy, a jednocześnie rozdziela.  Poszukiwanie odpowiedzi na te i podobne pytania prowadzi, czy też może prowadzić do przezwyciężania podziałów utrwalanych między jednymi i drugimi oraz do Wspólnoty, którą symbolizuje Pawłowa metafora. Celem publikacji jest próba zrozumienia trudnych relacji między judaizmem a chrześcijaństwem na przestrzeni dwóch tysięcy lat. Znaczna heterogeniczność przyczynia się do tego, że w obu środowiskach znajdziemy postawy liberalne i zachowawcze. Na przestrzeni wieków chrześcijanie uświadamiali sobie wspólne korzenie z tradycją żydowską. Treść i kontekst powyższych założeń skłania do refleksji: W jakim stopniu możemy się współcześnie wzajemnie ubogacać i stawać się coraz bardziej Pawłową oliwką? Czy chrześcijanie mogą stać się inspiracją dla Żydów, a Żydzi dla chrześcijan?

Redaktor gościnny (tematyczny): dr Krzysztof Homa, dr Paulina Winiarska

Zapraszamy do nadsyłania tekstów!

Termin nadsyłania tekstów: 31 marca 2024 r.

***

Nr 47, 2024/4
"Kultura studencka, kultura akademicka – historia i współczesność"

Call for papers do numeru 47 „Perspektyw Kultury” (4/2024)

Życie kulturalne i towarzyskie studentów – od wieków średnich do czasów współczesnych – było i nadal jest ściśle skorelowane z ośrodkami akademickimi. Aktywność kulturalna studentów, pracowników i absolwentów środowiska akademickiego, wyrażająca się m.in. w tworzeniu kół zainteresowań, sztuki studenckiej, w turystyce studenckiej i akademickiej, w organizowaniu spotkań towarzyskich, jest integralną częścią misji każdej uczelni. Pozytywnie wpływa to na jej wizerunek środowiskowy i kształtuje postawy studentów, budując kapitał społeczny odwołujący się do wyższych wartości. Integracja kulturalna tworzy trwałą relację między studentami, absolwentami a uczelnią.

Dzieje poszczególnych ośrodków akademickich (polskich i zagranicznych) dostarczają nam przykładów poświadczających, jak dużą rolę odgrywała aktywność kulturalna studentów – wpływająca nawet na konkretne przełomy kulturowe. Również współcześnie w wielu ośrodkach akademickich kultura studencka stanowi istotny element akademickiej tożsamości. W obecnych czasach (zgodnie z rozmaitego rodzaju wytycznymi) zdecydowanie większą rolę przypisuje się jednak wpływowi uczelni na otoczenie społeczno-gospodarcze (szczególnie dotyczy on działań o charakterze naukowym i dydaktycznym), natomiast marginalizowana jest jej rola kulturotwórcza. Tymczasem kultura studencka od wieków stanowiła jeden z ciekawszych fenomenów obszaru społeczno-kulturowego i tak jest nadal. Wyraźnie istnieje potrzeba debaty publicznej na temat zjawiska kultury studenckiej oraz ukazania jej w kontekście historycznym, społecznym, religijnym i cywilizacyjnym.

Do planowanego numeru „Perspektyw Kultury” zatytułowanego Kultura studencka, kultura akademicka – historia  i współczesność przyjmujemy artykuły w języku polskim oraz w językach konferencyjnych (preferowany język angielski). Nadesłane teksty, mające charakter rozważań teoretycznych lub będące studiami wybranego przypadku, winny poruszać zagadnienia ściśle związane z tematem. Redakcja zastrzega sobie prawo selekcji tekstów.

Redaktorzy gościnni:
dr hab. Beata Bigaj-Zwonek, prof. AIK
dr hab. Monika Stankiewicz-Kopeć, prof. AIK
dr Michał Szanduła

Zapraszamy do nadsyłania tekstów!

Termin nadsyłania tekstów: 1 września 2024 r.

***

Zapraszamy do publikowania na łamach czasopisma naukowego „Perspektywy Kultury/ Perspectives on Culture”. Parametr czasopisma – 100 punktów. Szczegółowe instrukcje na stronie czasopisma.ignatianum.edu.pl/pk