Dalmatyńska klapa
transformacja zjawiska wspólnego śpiewania w produkt kulturowy
Abstrakt
Celem rozważań jest prezentacja produktu niematerialnego dziedzictwa kulturowego Chorwacji, jakim jest klapsko pjevanje – tradycyjny wielogłosowy śpiew a cappella wywodzący się ze środkowej Dalmacji. Tradycja tego śpiewu sięga połowy XIX w., a jego forma stale się rozwija. Dalmatyńskie klapy, czyli kilkuosobowe zespoły śpiewaków, to bardzo popularna forma aktywności muzycznej w Chorwacji, która dawno przekroczyła granice lokalne i jej popularność obejmuje cały kraj. Pieśni śpiewane przez klapy stały się symbolem kultury chorwackiej i bardzo szybko przeszły drogę od regionalnej, ludowej formy do produktu kulturowego. Dużą rolę odegrał w tym procesie Festiwal Klap Dalmatyńskich zainicjowany w 1967 r. w miejscowości Omiš, na którym można zaobserwować ewolucję gatunku: od tradycyjnej pieśni miejskiej, śpiewanej przez mężczyzn dla rozrywki po pracy, do formy festiwalowej i nowoczesnej, bliskiej muzyce popularnej. Warto podkreślić, że na przestrzeni prawie dwóch wieków istnienia klapsko pjevanje nie zanikło, przeciwnie, rozwija się i cieszy sporą popularnością, zarówno wśród rodzimej publiczności, jak i wśród turystów. W artykule zwrócono uwagę na zjawisko „modernizacji” klapy, jej formy, sposobu śpiewania, otwarcie na zmiany: wprowadzenie akompaniamentu instrumentów muzycznych, początkowo tradycyjnych, później także elektronicznych, tworzenie klap żeńskich, mieszanych, komercjalizacja działalności, promocja w mediach, także internetowych.
Bibliografia
Buble N. (1999). Dalmatinska klapska pjesma, Omiš-Split: Centar za kulturu Omiš i Umjetnička akademija Sveučilišta u Splitu.
Ćaleta J. (1997). Klapa singing: A Traditional Folk Phenomenon of Dalmatia. Narodna umjetnost. Croatian Journal of Ethnology and Folklore Research, 34 (1). 127-145.
Ćaleta J. (2005). Klapa i klapsko pjevanje: Prepoznatljiv glazbeni identitet južnoga Jadranskog obalnog i otočkog prostora. Hrvatski glazbeni vodič,
Ćaleta J. Bošković J. (2011). Mediteranski pjev: o klapama i klapskom pjevanju, Zagreb: Večernji list.
Ćaleta J. (2016). Klapa i klapsko pjevanje – prepoznatljiv glazbeni identitet južnoga jadranskog obalnog i otočkog prostora. W: More – hrvatsko blago, Radić Z. (red.), Zagreb: Naklada Zvonimir Radić. 765-770.
Cetnarowicz A. (2001). Odrodzenie narodowe w Dalmacji. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dalmacja Środkowa, pozyskano z: https://www.adriatyka.pl/28,%C5%9Arodkowa_Dalmacja.html, (dostęp: 2.12.2023).
Klapa Maslina z Szybenika, pozyskano z: https://www.vecernji.hr/showbiz/klapa-maslina-objavila-singl-korak-po-korak-996566, (dostęp:5.12.2023).
Klapa s mora, pozyskano z: https://eurovision.tv/participant/klapa-s-mora (dostęp: 5.15.2023).
Krivičic L. (2021). Klapsko pjevanje u Dalmaciji i Istri. Diplomski rad, Sveuciliste u Rijeci. Pozyskano z: https://zir.nsk.hr/islandora/object/ffri%3A2898/datastream/PDF/view (dostęp: 12.10.2023).
Polski Komitet ds. UNESCO: Chorwacja, pozyskano z: https://www.unesco.pl/?id=264 (dostęp: 3.12.2023).
Povrzanović M. (1989). Dalmatinsko klapsko pjevanje. Promjene konteksta. Etnološka Tribina 12. 89-98.
Primorac J. (2010). O estetici klapskog pjevanja. Narodna Umjetnost 47/2. 31-50.
Šerić L. (2022). Klapsko pjevanje kao dinamična komponenta nematerijalne baštine. Diplomski rad, Sveučilište u Dubrovniku, pozyskano z: https://repozitorij.unidu.hr/islandora/object/unidu:2013 (dostęp: 12.10.2023).
Żeńska klapa Figurin z Zagrzebia. pozyskano z: https://dubrovackidnevnik.net.hr/lifestyle/zenska-klapa-figurin-nastupa-i-finalu-festivala-dalmatinske-pjesme-u-omisu-podrzite-sinjorine (dostęp: 5.12.2023).
Copyright (c) 2025 Perspektywy Kultury

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor, zgłaszając swój artykuł, wyraża zgodę na korzystanie przez Wydawnictwo Uniwersystet Ignatianum z utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
Wydawca zobowiązuje się szanować osobiste prawa autorskie do utworu.