Not Parallel Worlds
Abstract
24 lutego 2020 roku Komitet Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk przedstawił dokument Etyczne aspekty upowszechniania poglądów nienaukowych – informacja dla środowisk naukowych. W jego pierwszym akapicie czytamy: „Rozpowszechnianie się pseudonaukowych poglądów i opinii stanowi jedno z poważniejszych zagrożeń dla współczesnych społeczeństw. Pseudonaukowe poglądy i opinie kwestionują autorytet nauki i mogą prowadzić do istotnych szkód dla jednostek i społeczeństw” (Komitet Etyki w Nauce PAN, 2020, s. 1). W książce Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze jej autor, Łukasz Lamża, omawia najpopularniejsze współczesne pseudonaukowe urojenia. Lamża sprawnie je prezentuje, ale w niewielkim stopniu eksponuje zagrożenia związane z popularnością tych przekonań. Zgodnie z sugestią zawartą w tytule, autor zabiera nas do równoległego świata pseudonauki, medycyny alternatywnej i innych – jak to określił – „podejrzanych teorii”. Można powiedzieć, że książka Lamży dostarcza czytelnikowi krótkiego katalogu przekonań, które z całą pewnością mogą być zakwalifikowane jako pseudonaukowe.
References
Komitet Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk. (2020). Etyczne aspekty upowszechniania poglądów nienaukowych. NAUKA, 1, 7–27. DOI: 10.24425/nauka.2020.132619.
Krawczyk, E., Weiner, J. i Belowski, J. (2019). Nie daj się wkręcić szarlatanom. Posłuchaj, co o zdrowiu mówi nauka! Warszawa: Wydawnictwo Pascal.
Lamża, Ł. (2020). Światy równoległe. Czego uczą nas, płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne.
Nowak, A.W., Abriszewski, K. i Wróblewski, M. (2016). Czyje lęki? Czyja nauka? Struktury wiedzy wobec kontrowersji naukowo-społecznych. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM.
Spotniak, A. (2019). Metafizyczny remis, Tygodnik Powszechny, 51–52, 22–29 grudnia 2019, 131–135.
Copyright (c) 2020 Jesuit University Ignatianum in Krakow
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.
Autor, zgłaszając swój artykuł, wyraża zgodę na korzystanie przez Wydawnictwo Uniwersystet Ignatianum z utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
Wydawca zobowiązuje się szanować osobiste prawa autorskie do utworu.