Biblijne aspekty literatury ekonomicznej
Abstrakt
W artykule przedstawiono aspekty biblijne literatury ekonomicznej XX i XXI w. na Ukrainie i ich uwarunkowania w ekonomicznej literaturze europejskiej. Teoria ekonomiczna została poddana refleksji w kontekście chrześcijańskiej etyki ekonomicznej. Wiek XXI jest w pewnym sensie produktem duchowości poprzednich pokoleń, a przede wszystkim duchowości chrześcijańskiej. Wiele badań społeczno-ekonomicznych (takich jak procesy pracy, badania bogactwa i biedy) wykazało, że w ramach istniejącego paradygmatu nauki jest prawie niemożliwe, aby wyjaśnić ich charakter i wzorce działania. Rozwój chrześcijańskiej etyki gospodarczej może się stać impulsem nie tylko dla dość istotnych zmian w myśleniu ekonomicznym, ale także dla dalszego rozwoju opinii publicznej w ogóle.
Bibliografia
Chernyavs’kyj S., Kryzu peredbacheno v Bibliyi, “Ekonomichna Pravda” 2009, 15 January, http://www.epravda.com.ua/columns/2009/01/15/177653/ (access: 06.06.2016).
Kisters’kyj L.L., U poshukax vyxodu z kryzy: Bibliya ochyma ekonomista, “Ekonomika Ukrayiny: naukovyj zhurnal” 2014, Iss. 1, pp. 21-32.
Rudenko M., Ekonomichni monolohy (Narysy katastrofichnoyi pomylky), “Suchasnist” 1978.
Social’na Doktryna Cerkvy, in: Zbirnyk statej, Instytut Relihiyi ta suspil’stva pry L’vivs’kij Bohoslovs’kij Akademiyi, Svichado, L’viv 1998.
Veselaho N., Filosofiya ekonomiky: hreko-katolyc’ka tradyciya, Odesa 2006, http://www.xic.com.ua/z-istoriji-dumky/3-bogoslovja/204-natalija-veselago-filosofija-ekonomiky-u-konteksti-hrystyjanskoji-socialnoji-filosofiji-na-materialah-istoriji-greko-katolyckoji-tradyciji (access: 06.06.2016).
Zlupko S. M., Ekonomichna dumka Ukrayiny, navch. posibn, LNU im. Ivana Franka, L’viv 2000.
Copyright (c) 2019 Akademia Ignatianum w Krakowie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor, zgłaszając swój artykuł, wyraża zgodę na korzystanie przez Wydawnictwo Uniwersystet Ignatianum z utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
Wydawca zobowiązuje się szanować osobiste prawa autorskie do utworu.