Władysław Kościelski w Widyniu i w Szumenie

Abstrakt

Artykuł omawia działalność pochodzącego z Kujaw (z Szarleja nad Gopłem) Władysława Kościelskiego na terenie Imperium Osmańskiego. Po raz pierwszy znalazł się on na Bałkanach w 1849 r., skąd zamierzał przedostać się w szeregi węgierskich powstańców. Upadek tego powstania zmienił jego zamiary i z ramienia Agencji, na polecenie Michała Czajkowskiego, udał się do Widynia, do obozu uciekinierów z terenu Węgier. Jego działalność w obozie doczekała się różnych ocen. Z powodu nieporozumień ostatecznie w 1852 r. opuścił granice Imperium Osmańskiego. Ponownie pojawił się w Imperium na początku wojny krymskiej. Po jej zakończeniu pozostawał w służbie sułtana przez dłuższy czas, robiąc karierę wojskową i polityczną.

Biogram autora

Hieronim Kaczmarek, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk

Dr hab., zatrudniony w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, historyk, muzeolog, zajmujący się badaniami nad historią obecności Polaków na Bliskim Wschodzie oraz recepcją cywilizacji starożytnego Egiptu w Polsce. Jest autorem szeregu artykułów i kilku książek poświęconych tym problemom badawczym.

Opublikowane
2022-03-30
Jak cytować
[1]
Kaczmarek, H. 2022. Władysław Kościelski w Widyniu i w Szumenie. Perspektywy Kultury. 36, 1 (mar. 2022), 67-90. DOI:https://doi.org/10.35765/pk.2022.3601.06.