Odwrócenie paradygmatu kultury europejskiej, czyli koniec cywilizacji chrześcijańskiej
Abstrakt
Chantal Delsol, francuska emerytowana profesorka filozofii politycznej uniwersytetów paryskich i pisarka, jest dobrze znana polskiemu czytelnikowi z kilku opublikowanych po polsku prac naukowych. Dotąd na nasz język nie przetłumaczono jednak jednej z najnowszych prac Delsol: La fin de la Chrétienté. L’inversion normative et le nouvel âge (2021), co można przełożyć jako: Koniec Christianitas. Odwrócenie normatywne i nowy wiek. Tłumaczenie takie jest uzasadnione przez treść książki, gdyż autorka pisze o końcu cywilizacji chrześcijańskiej, a nie o końcu chrześcijaństwa jako takiego. Warto wczytać się w książkę Delsol, aby zapoznać się z oryginalną, choć dla chrześcijaństwa niepocieszającą diagnozą momentu cywilizacyjnego, w którym się znajdujemy a który wiąże się ze zmianą paradygmatu kulturowego dotąd obowiązującego w obszarze europejskim (euroatlantyckim).
Bibliografia
Delsol, Ch. (2020). Czas wyrzeczenia. Tłum. G. Majcher. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy.
Delsol, Ch. (2021). La fin de la Chrétienté. L’inversion normative et le nouvel âge. Paris: Les Éditions du Cerf.
Copyright (c) 2023 Akademia Ignatianum w Krakowie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor, zgłaszając swój artykuł, wyraża zgodę na korzystanie przez Wydawnictwo Uniwersystet Ignatianum z utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
Wydawca zobowiązuje się szanować osobiste prawa autorskie do utworu.