Zrównoważony rozwój „światło w tunelu” współczesnej ekologii
Abstrakt
Artykuł odnosi się do koncepcji zrównoważonego rozwoju ukazującego ścisłe zależności pomiędzy środowiskiem, gospodarką i społeczeństwem oraz informującego czytelnika o tym, że rozwój jednostki w tych trzech sferach nie powinien odbywać się kosztem innych. Edukacja dla zrównoważonego rozwoju jest odpowiedzią na narastający kryzys środowiska przyrodniczego, jest przekonaniem o wprowadzeniu zmian w zachowaniu jednostki. Promuje ona krytyczne myślenie, kształtuje aktywne postawy sprzyjające ochronie środowiska, uczestnictwo społeczeństwa w procesach decyzyjnych, poszanowanie biologicznej różnorodności oraz propaguje holistyczny obraz człowieka, społeczeństwa i przyrody.Bibliografia
Bocian A.F., Procesy globalizacji a zrównoważony rozwój. Szanse Polski, [in:] Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska w gospodarce, Wyższa Szkoła Ekonomiczna, ed. D. Kiełczewski, B. Dobrzańska, Białystok 2007, p. 147-160.
Cichy D., Obszar edukacyjny filozofii zrównoważonego rozwoju, [in:] ,,Edukacja Biologiczna i Środowiskowa’’ 2011 no 1, p. 87-91.
Czerewko G., Rudyńska I., Zrównoważony rozwój jako podstawa wzrostu gospodarczego i jakości życia, [in:] Człowiek a koncepcja zrównoważonego rozwoju, ed. B. Kościk, M. Sławińska, Wydawnictwo Wieś Jutra, Warszawa 2009, p. 33-46.
Domka L., Dialog z przyrodą w edukacji dla ekorozwoju, Wydawnictwo Naukowe PWN, Poznań 2001.
Gierczycka J., Ewaluacja wspólnych polityk Unii Europejskiej w kierunku zrównoważonego rozwoju, [in:] Ekologiczne problemy zrównoważonego rozwoju, Wyższa Szkoła Ekonomiczna, ed. D. Kiełczewski, B. Dobrzańska, Białystok 2007, p. 62-69.
Jabłoński J., Zrównoważony rozwój w Strategii Lizbońskiej, [in:] Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska w gospodarce, ed. B.M. Dobrzańskiej, D. Kiełczewskiego, Wyd. Wyższej Szkoły Ekonomicznej, Białystok 2007, p. 47.
Jan Paweł II, Encyklika Centesimus Annus nr 37, [in:] Encykliki Ojca Świętego Jana Pawła II, Wydawnictwo M. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 02 kwietnia 1997 r.
Dz. U. 1997, nr 78, poz. 483 z późn. zm. Art. 3 pkt. 50 ustawy z 27 kwietnia 2001 r.
Prawo ochrony środowiska, Dz. U. 2001, nr 62, poz. 627 z późn. zm. Por. art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, tekst jednolity Dz. U. 2009, nr.151, poz. 1220 z późn. zm.
Łuszczyk M., Koncepcja rozwoju zrównoważonego w polityce ekologicznej państwa, [in:] „Oeconomica” 287 (63), p. 127-137.
Okoń W., Nowy słownik pedagogiczny, Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa 2001.
Przez edukację do zrównoważonego rozwoju. Narodowa Strategia Edukacji Ekologicznej, Ministerstwo Środowiska, Warszawa 2001.
Report of the United Nations Conference on the Human Environment, Document A/Conf./48.14/Rev. 1, roz. 1, New York 1972, p. 46.
Ustawa z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, tekst jednolity Dz. U. 2006, nr. 89, poz. 625 z późn. zm.
Wrzosek S., Geneza uregulowań prawnych dotyczących realizacji zrównoważonego rozwoju, [in:] Rozwój zrównoważony na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym – doświadczenia polskie i możliwości ich zastosowania na Ukrainie, ed. S. Kozłowski, A. Haładyj, Wyd. KUL, Lublin 2006, p. 107-119.
Wytrążek W., Wdrażanie zasady zrównoważonego rozwoju w działaniach samorządu terytorialnego, [in:] Rozwój zrównoważony na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym – doświadczenia polskie i możliwości ich zastosowania na Ukrainie, ed. S. Kozłowski, A. Haładyj, Wyd. KUL, Lublin 2006, p. 184-189.
http://europa.eu/legislation_summaries/agriculture/environment/ l28027_pl.htm (dostęp: 25.07.2012).
Copyright (c) 2013 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: