Trudności dzieci w wieku wczesnoszkolnym w integracji społecznej oraz sposoby ich przezwyciężania
Abstrakt
Niniejszy tekst poświęcony jest trudnościom dzieci w integracji społecznej. Dorośli, którzy odgrywają znaczące role w wychowaniu dzieci, muszą być w pełni świadomi, jak ważne są czynniki zewnętrzne, które mogą pomóc uczniom poradzić sobie z trudnościami w integracji. Rozpoczęcie edukacji jest ważnym etapem w życiu każdego dziecka, a sposób w jaki to osiągnie będzie w znaczący sposób decydować o jego przyszłości. W niniejszym tekście odnaleźć można również kilka wskazówek jak zorganizować dziecku pomoc w taki sposób, by nie czuło się ono inne bądź odrzucane przez rówieśników.Bibliografia
Awgulowa J., Świętek W., Inscenizacje w klasach początkowych, WSiP, Warszawa 1985.
Bińczycka J., Janusz Korczak o zabawie – wybór tekstów, [w:] Dziecko w świecie zabawy. O kulturze, cechach i wartościach ludycznej edukacji, red. B. Dymara, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2009, s. 205-209.
Brzezińska A., Socjometria, [w:] Metodologia badań psychologicznych. Wybór tekstów, red. J. Brzeziński, PWN, Warszawa 2004, s.192-193.
Carducci B., Nieśmiałość. Nowe odważne podejście, tłum. M. Sekerdej, Wyd. ZNAK, Kraków 2008.
Czajkowska Z., Czajkowski S., Krawczyk M., Wycieczka uczy i wychowuje, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1964.
Dziecko w świecie zabawy. O kulturze, cechach i wartościach ludycznej edukacji, red. B. Dymara, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2009.
Grodzka-Mazur E., Nabywanie przez dziecko kompetencji komunikacyjnych w czasie zabaw tematycznych, [w:] Dziecko w świecie zabawy. O kulturze, cechach i wartościach ludycznej edukacji, red. B. Dymara, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2009, s. 239-253.
Grzeszkiewicz B., Obraz dziecka nieśmiałego, [w:] Dziecko w kontekstach edukacyjnych, red. B. Grzeszkiewicz, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2010, s. 241-250.
Karbowniczek J., Kwaśniewska M., Surma B., Podstawy pedagogiki przedszkolnej z metodyką, Akademia Ignatianum, Wydawnictwo WAM, Kraków 2011.
Kupisiewicz Cz., Kupisiewicz M., Słownik pedagogiczny, PWN, Warszawa 2009.
Mineyko B., Improwizacje w klasach I-III, WSiP, Warszawa 1982.
Noga M., Zabawa jako źródło twórczych działań dziecka, [w:] Dziecko w świecie zabawy. O kulturze, cechach i wartościach ludycznej edukacji, red. B. Dymara, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2009, s. 265-273.
Okoń W., Słownik pedagogiczny, PWN, Warszawa 1984.
Okoń W., Zabawa a rzeczywistość, Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa 1995.
Olczak A., Zabawy w role jako sposób uczenia się przez dzieci zachowań demokratycznych, [w:] Dziecko w świecie zabawy. O kulturze, cechach i wartościach ludycznej edukacji, red. B. Dymara, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2009, s. 89-101.
Oelszlaeger B., Zabawa i praca. Kilka uwag o uczeniu się dzieci w klasie freinetowskie, [w:] Dziecko w świecie zabawy. O kulturze, cechach i wartościach ludycznej edukacji, red. B. Dymara, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2009, s. 221-228.
Pfiffner L.J., Wszystko o ADHD, tłum. J. Bieroń, wyd. Zysk i S-ka, Poznań 1996.
Pilch T., Bauman T., Zasady badań pedagogicznych. Strategie ilościowe i jakościowe, Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa 2001.
Reber A., Słownik psychologii, tłum. red. I. Krusz, K. Skarżyńska, wyd. SCHOLAR, Warszawa 2000.
Rogge J.U., Strach dodaje dzieciom sił, tłum., M. Kowalik, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2006.
Schopf S., Co się dzieje każdego dnia? Zabawy i inscenizacje dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat, tłum. M. Jałowiec, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2003.
Sillamy N., Słownik psychologii, tłum. K. Jarosz, wyd. „Książnica”, brak miejsca wydania, 1994.
Stefańska-Klar R., Późne dzieciństwo. Młodszy wiek szkolny, [w:] Psychologia rozwoju człowieka: charakterystyka okresów życia człowieka, t. 2, red. B. Harwas-Napierała, J. Terempała, PWN, Warszawa 2007, s. 131-149.
Szpecht-Tomann M.J., Gdy dziecko się boi, tłum. J. Cieśla, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 2009.
Ukryte piętno. Zagrożenia rozwoju w okresie dzieciństwa, red. A. Brzezińska, S. Jabłoński, M. Marchew, Wydawnictwo Fundacji Humaniora, Poznań 2003.
Wołoszynowa L., Materiały do nauczania psychologii. Seria III. Metody badań psychologicznych, PWN, Warszawa 1965 t. 1.
Zimbardo P., Nieśmiałość: co to jest? Jak sobie z nią radzić? tłum. A. Sikorzyńska, PWN, Warszawa 2000.
Zimbardo P., Johnson R., McCann V., Psychologia. Kluczowe koncepcje, tłum. red. M. Materska, PWN, Warszawa 2010.
Copyright (c) 2016 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: