Charakterystyka placówek przedszkolnych w Republice Słowackiej
Abstrakt
Z punktu widzenia historii, w okresie ostatnich 15 lat (1990–2005) w szkolnictwie słowackim dokonano wielu zmian – politycznych i gospodarczych. Największe zmiany gospodarcze oraz zmiany w prawodawstwie szkolnictwa słowackiego możemy zaobserwować w reformie administracji publicznej, która
przechodzi przez różne etapy. Celem tego artykułu jest przyjrzenie się problematyce placówek przedszkolnych w Republice Słowackiej.
Bibliografia
Cejpeková, J. 2001. Pedagogika predškolského veku. Zvolen: Bratia Sabovci s.r.o 2001.
Obdržálek, Z. – Horváthová, K. a kol. 2004. Terminologický a výkladový slovník. Bratysława: Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 2004.
Urząd Rady ministrów RS, Oświadczenie programowe rządu RS z 1998. In: Stratégia reformy verejnej správy v Slovenskej republike. (online), (cyt. 5.3.2007). Dostępne na: http://www.vlada.gov.sk/INFOSERVIS/ DOKUMENTY/REFORMA/skreforma.
Urząd Rady ministrów RS, 2001. Koncepcja decentralizacji i modernizacji administracji publicznej. In: Decentralizácia verejnej správy. (online), Bratysława, maj 2001, (cyt. 26.4. 2006). Dostępne na: http://www.vlada.gov.sk/decentralizacia/dokumenty/ koncepciaNRSRmaj2001doplnena.doc.
Rząd RS. 2007. Koncepcja w dziedzinie wychowania przedszkolnego w związku z przygotowaniem dzieci na rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej – propozycja. (online), Bratysława, luty 2007, (cyt.21.2. 2007). Dostępne na: http://www.rokovania.sk/appl/material.nsf.
www.uips.sk
Copyright (c) 2017 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: