Uczyć na miarę naszych czasów. Nowe technologie na lekcjach języka obcego w nauczaniu początkowym
Abstrakt
Celem przedstawionego artykułu jest zaprezentowanie rozwiązań opartych na nowych technologiach w celu skuteczniejszego nauczania języków obcych w nauczaniu początkowym. Na podstawie raportów z badań oraz literatury proponuję zestaw aplikacji oraz stron internetowych do pracy z uczniem w wieku wczesnoszkolnym. Uwzględniając możliwości rozwojowe dziecka oraz podstawę programową w kontekście edukacji językowej; prezentuję przykładowe działania z wymienionymi narzędziami. Artykuł ma spełnić funkcję informacyjną oraz edukacyjną w kontekście organizowania przez nauczyciela procesu lekcyjnego z uwzględnieniem współczesnych udogodnień technologicznych. Zmiany zachodzące w polskiej edukacji pozwalają na włączanie nowych metod do codziennego nauczania; walcząc o uwagę i zaangażowanie uczniów. Szkoły powinny być miejscem pionierskiego odkrywania nowych technologii; by jeszcze lepiej realizować podstawę programową i ożywiać treści programowe w kontakcie z uczniami. W ten sposób polscy uczniowie mają możliwość zdobycia kompetencji językowych; które są niezbędne we współczesnym; cyfrowym świecie. Bycie „cyfrowym imigrantem i tubylcem” stało się faktem; który jako nauczyciele możemy wykorzystać; by świadomiej korzystać z udogodnień cywilizacyjnych w szkole.
Bibliografia
Adjust (2014). Back to School. Apps for Primary School Children and Younger.
Bougsiaa H.; Kopcewicz L. (2016). Dzieci w kulturze mobilnej. Partycypacja; uczenie się i emancypacja pokolenia „cyfrowych tubylców”; [w:] H. Bougsiaa; M. Cackowska; L. Kopcewicz; T. Nowicki; Smartfon i tablet w dziecięcych rękach; Gdańsk: Wydawnictwo Naukowe Katedra.
Chau C.L. (2014). Positive Technological Development for Young Children in the Context of Children’s Mobile Apps; Tufts University. https://ase.tufts.edu/DevTech/resources/Theses/CChau_2014.pdf [dostęp: 24.02.2020].
Chudak S. (2003). World Wide Web jako źródło interaktywnych ćwiczeń w nauce języka niemieckiego; „Języki Obce w Szkole”; nr 5; s. 54-63.
Gajek E. (2013). Technologie mobilne w edukacji językowej – na przykładzie języka angielskiego; „Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny”; nr 4(31); s. 27-33.
Hofman A. (2009). Interdyscyplinarne nauczanie języka angielskiego z zastosowaniem technologii informacyjnej; Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.
Hutner G.; Hauser U. (2014). Wszystkie dzieci są zdolne; Słupsk: Wydawnictwo Dobra Literatura.
Komorowska H. (2015). Metodyka nauczania języków obcych; Warszawa: Fraszka Edukacyjna.
Makaruk K.; Wójcik S. (2015). Aplikacje mobilne dla dzieci w wieku 3-6 lat. Diagnoza potrzeb i możliwości wsparcia dla rodziców; „Dziecko Krzywdzone. Teoria; Badania; Praktyka”; nr 14(3); s. 53-73.
Murawska B. (2014). Edukacja wczesnoszkolna. Niezbędnik Dobrego Nauczyciela; Warszawa: Instytut Badań Edukacyjnych.
Nowicka M. (2018); E-podręcznik jako multimedialny środek dydaktyczny w świetle wypowiedzi studentek wczesnej edukacji; [w:] M. Nowicka; J. Dziekońska (red.); Cyfrowy tubylec w szkole. Diagnozy i otwarcia. Tom I: Współczesny uczeń a dydaktyka 2.0.; Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
Plebańska M. (2017). Polska szkoła w dobie cyfryzacji. Diagnoza 2017. https://www.cyfrowobezpieczni.pl/uploads/filemanager/raporty/RAPORT_CYFRYZCJA_SZKOL_2017.pdf (dostęp: 24.02.2020).
Pyżalski J.; Zdrodowska A.; Tomczyk Ł.; Abramczuk K. (2019). Polskie badanie EU Kids Online 2018. Najważniejsze wyniki i wnioski; Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej z komentarzem (2017). Warszawa: Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Prensky M. (2001). Digital Natives; Digital Immigrants. Part 1. „On the Horizon”; nr 9 (5); s. 1-6. DOI: 10.1108/10748120110424816.
Sarnat-Ciastko A. (2018). Szkoła dla dziecka – cyfrowego tubylca. Postrzeganie szkoły przez uczniów edukacji wczesnoszkolnej – uczestników projektu „Wychować człowieka mądrego”. „Problemy Wczesnej Edukacji”; nr 2(41); s. 108-116. DOI: 10.26881/pwe.2018.41.11.
Tanaś M.; Kamieniecki W.; Bochenek M.; Wrońska A.; Lange R.; Fila M.; Loba B. (2017). Nastolatki 3.0. Wyniki ogólnopolskiego badania nastolatków w szkołach; Warszawa: NASK.
Copyright (c) 2020 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: