Rozwijanie ekspresji językowej uczniów w edukacji elementarnej
Abstrakt
Artykuł jest przeglądem najnowszych metod stosowanych w edukacji elementarnej, rozwijąjące aktywność twórczą dziecka.Bibliografia
Aktywność twórcza dzieci i młodzieży, (Red.) S. Popek, Warszawa 1988.
Dzionek E., Gmosińska M., Kształtowanie twórczych postaw dzieci pięcio-sześcioletnich, Kraków 2001.
Jąder M., Krok... w kierunku kreatywności. Zabawy i ćwiczenia, Kraków 2005.
Karbowniczek J., Komunikacja mówiona i pisana w edukacji elementarnej a założenia programowe, [w:] Kreatywność w edukacji elementarnej, (Red.) W. Szlufik, E. Piwowarska, Częstochowa 2005.
Karbowniczek J., Zmiany i tendencje w edukacji wczesnoszkolnej w świetle przeprowadzonych badań,
[w:] Edukacja wobec wyzwań i zadań współczesności i przyszłości. Teoria i praktyka pedagogiczna, (Red.) J. Szempruch, Rzeszów 2006.
Kida J., Kształcenie językowe i humanistyczne w świetle celów, założeń programowych i potrzeb społecznych, [w:] Edukacja wobec wyzwań i zadań współczesności i przyszłości. Strategie rozwoju, (Red.) J. Szempruch, Rzeszów 2006.
Magda-Adamowicz M., Swoistość twórczości dzieci – jej rozwój, formy i uwarunkowania, [w:] Twórczość dzieci
we wczesnej edukacji, (Red.) M. Magda-Adamowicz, Legnica 2005.
Ordon U., Kompetencje kreatywne w ocenie nauczycieli szkół podstawowych, [w:] Edukacja wobec wyzwań i zadań współczesności i przyszłości. Teoria i praktyka pedagogiczna, (Red.) J. Szempruch, Rzeszów 2006.
Skoczylas-Krotla E., Językowe wyróżniki twórczości werbalnej nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, [w:] Kreatywność w edukacji elementarnej, (Red.) W. Szlufik, E. Piwowarska, Częstochowa 2005.
Szempruch J., Nauczyciel w zmieniającej się szkole. Funkcjonowanie i rozwój zawodowy, Rzeszów 2001.
Szmidt K. J., Bonar J., Żywioły. Lekcje twórczości w nauczaniu zintegrowanym (program edukacyjny), Warszawa 1998.
Szmidt K. J., Lekcje twórczości w edukacji wczesnoszkolnej a postulaty psychodydaktyki kreatywności, [w:] Edukacja wczesnoszkolna w kontekście reformy systemu szkolnego, (Red.) E. Marek i R. Więckowski, Piotrków Trybunalski 2000.
Wojnar I., Humanistyczne intencje edukacji, Warszawa 2000.
Copyright (c) 2016 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: