Wpływ nauczyciela na rozwój patriotyzmu i relacji wobec regionu u uczniów szkoły podstawowej
Abstrakt
Zagadnienie patriotyzmu i relacji wobec regionu łączy się z kwestią relacji międzyludzkich i miłości. Chodzi przede wszystkim o kwestię wychowania w rodzinie. Patriotyzm łączy się z ludźmi oraz miejscami, które człowiek lubi, z poczuciem bezpieczeństwa oraz pewności, z szacunkiem, wolnością, poszanowaniem
praw swoich oraz innych. W artykule omówiono wyzwania oraz możliwości wychowania patriotycznego oraz relacji wobec regionu w kontekście społeczeństwa wielokulturowego.
Bibliografia
Dostálová R. A Kol., Civitas. Praha, ISV nakladatelství 2001.
Krupová I., Rozvíjanie prírodovedno-technickej gramotnosti na 1. stupni ZŠ. In Technické vzdelávanie a aplikovaný výskum. Vedecká monografia z príspevkov 24. medzinárodnej vedecko-odbornej konferencie Technické vzdelávanie ako súčasť všeobecného vzdelávania. Banská Bystrica.
Krupová I., Rozvíjanie regionálneho povedomia žiakov 1. stupňa ZŠ so zameraním na využívanie tradičných ľudových remesiel. In Dimenzie a perspektívy rozvoja osobnosti jednotlivca v súčasnej škole II. Predškolská pedagogika. Elementárna pedagogika. Výchova a umenie. Zborník referátov z medzinárodnej vedeckej konferencie v Levoči. Ružomberok: PF KU, 2009.
Palenčárová J., Kesselová J., Kupcová J., Učíme slovenčinu komunikačne a zážitkovo. Bratislava, SPN 2003.
Roche Olivar, R., Etická výchova. Bratislava, Orbis Pictus Istropolitana 1992.
Skrzydlewski P., Ekonomia czy ekonomika? In Cłowiek i państwo, Lublin, Fundacja Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej 2006.
Šarníková G., Život v spoločenstve – láska či prosociálnosť? In Wójczyk, W., Lalíková, E., Edukacja, działania społeczne, rodzina, t. III., Bielsko-Biała, WATH 2008.
Tavel P., Vybrané kapitoly ze sociální psychologie. Olomouc UP 2009.
Tavel P., Madarasová Gecková M., Človek medzi ľuďmi, Pusté Úľany Schola Philosophica 2008.
Vybíral Z., Psychologie komunikace. Praha, Portál 2009.
Zelinová M., Hry pro rozvoj emocí a komunikace, Praha, Portál 2007.
Copyright (c) 2017 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: