Dwie Doliny Muminków? O różnicach w kreowaniu muminkowego świata w wybranych komiksach i czasopismach na polskim rynku wydawniczym
Abstrakt
Prezentowane rozważania, dotyczą w sposób bezpośredni dwóch odmiennych i niekoniecznie spójnych kreacji Doliny Muminków, zwizualizowanych na łamach czasopisma „Muminki” oraz w albumach komiksowych, powstałych jako koherentny zbiór rysunkowych pasków, autorstwa Tove Jansson, publikowanych systematycznie w „Evening News”. Niniejszy artykuł stanowi zatem próbę zanalizowania i porównania dostępnych światów muminkowych, ukazanych w wybranych polskich czasopismach i komiksach. W celu usystematyzowania rozważań oraz dokonania sprawnej i przejrzystej analizy poszczególnych warstw i płaszczyzn interpretacyjnych niniejszy tekst został podzielony na części, dotyczące między innymi sfery teoretycznej, stanowiącej zbiór informacji na temat muminkowych komiksów w polskich czasopismach i albumach oraz sfery metodologicznej, obejmującej opis sposobu porządkowania rozważań i dokonywania analizy materiału badawczego. Rozważania zwieńczone zostały podsumowaniem, stanowiącym niejako próbę zdefiniowania i określenia wieku potencjalnego odbiorcy analizowanych sekwencji obrazkowych oraz obietnicę podjęcia interpretacyjnych przedsięwzięć w przypadku nietuzinkowych komiksów, autorstwa pisarki i ilustratorki fińskiej, nazywanej Mamą Muminków.
Bibliografia
Jansson T., Małe trolle i duża powódź, Nasza Księgarnia, Warszawa 1995.
Jansson T., Nowy dom Muminka, Egmont, Warszawa 2005.
Jansson T., Wyspa Muminków, Egmont, Warszawa 2006.
Pessel W. K., “Gdy kulturoznawca zamienia się w Paszczaka. Problemy katastrofy w Dolinie Muminków”, in: Powodzie, plagi, życie i inne katastrofy, ed. K. Konarska, (Colloquia Anthropologica et Communicativa seria 5), Wyd. UW, Wrocław 2012.
Rogoż M., “Muminki Tove Jansson na polskim rynku wydawniczym”, Toruńskie Studia Bibliologiczne 2011, vol.7, No 2.
Stomma L., Antropologia kultury wsi polskiej XIX wieku, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1986.
Westin B., Tove Jansson. Mama Muminków. Biografia, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2012.
Żukrowski W., “Jak dostały się Muminki do Polski?”, Płomyk 1974, No 6.
Dwutygodnik.com, http://www.dwutygodnik.com/artykul/5492-kolor-i-linia.html (access: 21.08.2017)
Smyk K., Sakralne wymiary drogi, Prace Komisji Krajobrazu Kulturowego No 17. Komisja Krajobrazu Kulturowego PTG, Sosnowiec 2012, accessed online: file:///C:/Users/User/Documents/studia%20doktoranckie/artyku%C5%82y/o%20muminkach/10.smyk.pdf (accessed on: 20.08.2017)
Wikipedia, https://pl.wikipedia.org/wiki/Muminki (access: 20.08.2017)
Copyright (c) 2018 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: