Ojczyznę każdy nosi w swym sercu. Wychowanie patriotyczne w koncepcji siostry Barbary Żulińskiej
Abstrakt
Artykuł przedstawia postulaty wychowania patriotycznego według zapomnianej autorki s. Barbary Żulińskiej na tle panoramicznego ujęcia tego tematu w literaturze przedmiotu. Koncepcja s. Barbary Żulińskiej oparta o filozofię i pedagogikę katolicką ukazuje doniosłą rolę środowiska rodzinnego w kształtowaniu postawy miłości i przywiązania do ojczystego kraju. W artykule przedstawione zostały podstawy wychowania patriotycznego według s. Barbary Żulińskiej, a także wiele praktycznych wskazówek dotyczących realizacji teorii w praktyce.
Bibliografia
Bańcerek S. D. K., Twórczość piśmiennicza siostry Barbary Żulińskiej CR, „Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce” 2009, nr 3–4 (13–14), s. 21.
Gogacz M, Mądrość buduje państwo, Warszawa 1993, s. 169.
Łobocki M., Teoria wychowania, Kraków 2006, s. 265.
Mistecka S. L., Zmartwychwstanki, Charyzmat i dzieje 1891 – 1991, t. II, Lublin 2000, s. 85–86.
Nowe oblicza pedagogiki. Pojęcia. Przedstawiciele. Literatura, red. A. Marzec, E. Sadowska, E. Piwowarska, Częstochowa 2008, s. 75.
Piwowarska E., Edukacja plastyczna i wiedza o dziedzictwie kulturowym w procesie kształtowania poczucia tożsamości narodowej u małego dziecka we współczesnej praktyce, [w:] Patriotyczne przesłanie w sztuce i edukacji, red. M. Karpnik, A. Łobos, Bielsko-Biała 2007, s. 101.
Rozwój i wychowanie dziecka w wieku przedszkolnym, red. A. Landy, M. Kwiatkowska, Z. Topińska, Warszawa 1970, s. 206.
Skoczylas-Krotla E., Ojczyźniano-religijny wymiar literatury dla dzieci (na przykładzie twórczości Ewy Stadtmüller), „Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce” 2009, nr 3–4 (13–14), s. 15.
Słownik języka polskiego, red. W. Doroszewski, Warszawa 1963, t. 5, s. 898.
Uniwersalny słownik języka polskiego, red. S. Dubisz, Warszawa 2003, t. II, s. 836.
Wawro F. W., Patriotyzm w rozumieniu młodzieży polskiej na przełomie XX i XXI wieku, [w:] Młodzież w kontekście formowania się nowoczesnych społeczeństw, red. F. W. Wawro, Lublin 2004, s. 59.
Wszołek J., Wychowanie patriotyczne i samorządowe, „Przegląd Oświatowy” 1998, nr 5, s. 18.
Żulińska S. B., Ku zmartwychwstaniu, Trenton 1950, s. 365.
Żulińska S. B., Matka – Obywatelka – pogadanki o wychowaniu dzieci, Lwów 1938, s. 110.
Żulińska S. B., O wychowaniu państwowem, [w:] Z pedagogiki zmartwychwstańskiej, r. I, z. I, Warszawa 1935, Bib-lioteka AZSZK, nr 697, s. 30.
Żulińska S. B., O wychowaniu patriotycznym, AZSZK, nr 688, maszynopis, s. 2.
Copyright (c) 2010 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: