Folklor u Romów
Abstrakt
During the last few years a considerable attention has been devoted to speaking and writing about Romani culture, especially their folklore. Our work is an introduction to the study of gypsy folk literature and music. Our aim was to present a compact presentation of knowledge about the Romani folklore, its forms, genres and contents which, in our opinion, are the source of understanding the inwardness of the Romani ethnic group. There can be shown the particularity of the Romani society, their ethical and moral regulators, the system of values and their aesthetic and religious opinion.
Bibliografia
Fabianova V., Folklórna tvorba Rómov, Nitra 2003.
Horváthová E., Cigáni na Slovensku, Bratislava 1963.
Hűbschmannová M., Slovesná tvorba slovenských Romů, [w:] Slovenský národopis, 36, 1, Bratislava 1988.
Elschek O., Pojem a základné znaky hudobného folkloru, [w:] Hudobno-vedné štúdie, III Bratislava 1959.
Drenko J., Rómska primáška Panna Cinková, [w:] Neznámi Rómovia. Bratislava 1992.
Krížová J., Krupová I., Vybrané špecifiká regionálnej výchovy v okolí Banskej Bystrice. Banská Bystrica 2007.
Krupová I., Rozvíjanie regionálneho povedomia žiakov 1. stupňa ZŠ so zameraním na využívanie tradičných ľudových remesiel, [w:] Dimenzie a perspektívy rozvoja osobnosti jednotlivca v súčasnej škole II. Predškolská pedagogika. Elementárna pedagogika. Výchova a umenie, red. Ivana Krupová, Beáta Akimjaková, Ružomberok 2009.
Majerčiak V., Legendárny primáš Jožko Piťo, [w:] Neznámi Rómovia. Bratislava 1992.
Pollák V., Potenciál cirkví a náboženských spoločnosti pri integrácii Rómov do spoločnosti, [w:] Kultúrne kontexty sociálnej interakcie a sociálnej komunikácie v etnicky zmiešaných lokálnych spoločenstvách, Nitra 2009.
Davidová E., Lidová hudba a písňe Romů, [w:] Černobílý život. Praha 2000.
Copyright (c) 2017 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: