Obowiązki domowe w świadomości dzieci w wieku przedszkolnym
Abstrakt
Głównym celem artykułu jest prezentacja wyników badań dotyczących obowiązków domowych dzieci uczęszczających do przedszkola, w oparciu o rysunki dzieci wykonane w ramach aktywności dzieci w warunkach domowych podczas realizacji projektu edukacyjnego i wypowiedzi rodziców. Rodzina jako naturalna grupa odniesienia, w której ma miejsce silna identyfikacja emocjonalna, zapewnia nie tylko poczucie wspólnoty i więzi, ale także warunki do optymalnego rozwoju wszystkich jej członków. W procesie uczenia się zasadniczą rolę odgrywa kontakt psychiczny dziecka z rodzicami i działające w tym kontekście mechanizmy naśladownictwa, identyfikacji i modelowania. Dzieci powinny dbać nie tylko o swoją przestrzeń, ale i z wiekiem przejmować coraz trudniejsze obowiązki/prace domowe. Dlatego też ważne jest, aby dzieci od najmłodszych lat miały swoje obowiązki w domu. Angażowanie dziecka do obowiązków uczy je samodzielności, samodyscypliny i umiejętności efektywnego zarządzania własnym czasem. Rodzice z kolei zyskują możliwość dodatkowej interakcji z dzieckiem. Wspólne obowiązki, czyli aktywności dzieci i rodziców w warunkach domowych, są równie skuteczne w zacieśnianiu relacji wewnątrz rodziny, jak integracja poprzez zabawę.
Bibliografia
Andrzejewska J. (2013). Metoda projektów szansą intensyfikacji uczenia się uczniów z klas I–III, „Roczniki Pedagogiczne”, t. 5(41), nr 2.
Bałachowicz J. (2017). Edukacja wczesnoszkolna w procesie zmiany. Dyskurs standardów czy dyskurs wartości? „Lubelski Rocznik Pedagogiczny”, z. 1.
Brzezińska A. (2000), Społeczna psychologia rozwoju, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe „Scholar”.
Hajdas S. (2018). Obowiązki domowe. Dręczenie dzieci czy troska o ich dorosłe życie <https://smartstart.pl/sabina-hajdas-obowiazki-domowe-dreczenie-dzieci-czy-troska-o-ich-dorosle-zycie> [dostęp: 13.01.2019].
Helm J.H., Katz L.G. (2003). Mali badacze – metoda projektu w edukacji elementarnej, tłum. E. Pulkowska, Warszawa: Wyd. CODN.
Izdebska J. (2000). Dziecko w rodzinie u progu XXI wieku, Białystok: Trans Humana.
Kuszak K. (2006). Dynamika rozwoju samodzielności dziecka w wieku przedszkolnym, Toruń: UAM.
Mendel M. (2000). Partnerstwo rodzin szkoły i gminy, Toruń: Wydawnictwo A. Marszałek.
Pecyna M. (1998). Rodzinne uwarunkowania zachowania dziecka w świetle psychologii klinicznej, Warszawa: WSiP.
Przybył I. (2001). Źródła wiedzy o rolach małżeńskich, „Roczniki Socjologii Rodziny”, t. XIII.
Ziemska M. (2009). Postawy rodzicielskie, Warszawa: Wiedza Powszechna.
CBOS (2018). Kobiety i mężczyźni w domu. Komunikat z badań, nr 127, <https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_127_18.PDF>[dostęp13.01.2018].
Copyright (c) 2019 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: