Kształcenie wychowawczyń przedszkoli w Prywatnym Seminarium dla Wychowawczyń Przedszkoli Marii Papiewskiej w Lublinie (1918 -1939)
Abstrakt
Celem artykułu jest przedstawienie zagadnienia kształcenia w Prywatnym Seminarium dla Wychowawczyń Przedszkoli Marii Papiewskiej w Lublinie (1918-1939). W artykule podjęto w szczególności próbę analizy programu kształcenia zakładu w oparciu o materiały archiwalne, między innymi protokoły egzaminacyjne. Ze względu na charakter źródeł i specyfikę badań posłużono się metodami charakterystycznymi dla nauk historycznych. Wywód składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono biografię założycielki zakładu, Marii Papiewskiej. Druga część to rys działalności seminarium, w tym również założenia organizacyjne, kryteria przyjęć, charakterystyka uczennic. W części trzeciej omówiony został program nauczania. Seminarium było jedynym zakładem kształcenia wychowawczyń w Lublinie działającym do wybuchu II wojny światowej. Mimo tego, że kandydatki pochodziły z różnych środowisk i niektóre legitymowały się świadectwami ukończenia zaledwie pięciu klas szkoły powszechnej nie szczędzono wysiłków w celu uzyskania przez nie jak najwyższych kwalifikacji. Problem przygotowania nauczycieli przedszkoli wydaje się ponadczasowy. Niezmienne pozostają miłość do pracy z dziećmi oraz negacja rutyny i schematu.
Bibliografia
Archiwum Państwowe Lubelskie. Dyrekcje Szkolne, sygn. 1331.
Archiwum Państwowe Lubelskie. Prywatne Seminarium dla Wychowawczyń Przedszkoli Marii Papiewskiej w Lublinie, sygn. 1-2, Protokoły egzaminów dojrzałości i odpisy świadectw.
Archiwum Państwowe Lubelskie. Prywatne Seminarium dla Wychowawczyń Przedszkoli Marii Papiewskiej w Lublinie, sygn. 3-22, Katalog Główny.
Bagieńska I.(1960). Ze wspomnień o Marii Papiewskiej, „Wychowanie w Przedszkolu”, nr 6, s. 506-510.
Bagieńska I. (1964). Kilka danych o powstaniu i rozwoju ochronek i przedszkoli w Lublinie, „Wychowanie w Przedszkolu”, nr 6, s. 252-256.
Doroszewski J.(1994). Maria Papiewska, jej przedszkole i seminarium, „Wychowanie w Przedszkolu”, nr 9, s. 530-536.
Doroszewski J. (1996). Papiewska Maria (1859–1942),[w:] T. Radzik, A. A. Witusik, J. Ziółek (red.) Słownik Biograficzny m. Lublina, t. II, Lublin: Lubelskie Towarzystwo Naukowe, s. 185.
Doroszewski J. (2002). Seminaria nauczycielskie w Polsce w świetle polityki oświatowej państwa (1918–1937), Lublin: Lubelskie Towarzystwo Naukowe.
Doroszewski J. (2005). Zasługi Marii Papiewskiej dla kształtowania i rozwoju wychowania przedszkolnego w Polsce międzywojennej, „Przegląd Historyczno-Oświatowy”, nr 1-2, s. 173-186.
Łogoźna K. (1989). Wychowanie przedszkolne i problem doskonalenia nauczycieli w Lublinie w okresie dwudziestolecia międzywojennego, „Annales UMCS”, Vol. II, 3, Sectio J, s. 49.
Łogoźna K. (1991). Kształcenie wychowawczyń przedszkoli na Lubelszczyźnie w latach II Rzeczypospolitej, [w:] K. Poznański (red.) Oświata, szkolnictwo i wychowanie w latach II Rzeczypospolitej, Lublin: Wydawnictwo UMCS, s. 215-221.
Sandler B. (1968). Wychowanie przedszkolne i kształcenie wychowawczyń w Królestwie Polskim, Wrocław-Warszawa-Kraków: Wydawnictwo PAN.
Weryho M. (1923). Kształcenie ochroniarek, „Rocznik Pedagogiczny”, t.1, s. 388–390.
Winiarz A. (2005). Zarys dziejów wychowania przedszkolnego na Lubelszczyźnie do 1939 roku, „Wychowanie w Przedszkolu”, nr 2, s. 68-74
Wolski T. (1928). Kształcenie wychowawczyń przedszkoli i nauczycieli szkół powszechnych, [w:] T. Wolski (red.), Monografia szkolnictwa m. Lublina za czas od 1917 r. do 1927 r., Lublin: Drukarnia Magistratu m. Lublina, s. 70-71.
Copyright (c) 2019 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: