Jak wychowywać do wartości w przestrzeni przedszkolnej w społeczeństwie transkulturowym?

Słowa kluczowe: edukacja międzykulturowa, edukacja regionalna, transkulturowość, wychowanie przedszkolne, wychowanie do wartości

Abstrakt

W dobie dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości należy przyjrzeć się wartościom przekazywanym najmłodszym pokoleniom oraz zrewidować dotychczasowe podstawy teoretyczne procesu edukacji już na etapie wychowania przedszkolnego. Problematyka ta jest niezwykle ważna z punktu widzenia pedagogicznego, gdyż dotyczy istoty wychowania. Celem podjętej analizy naukowej była próba nakreślenia sposobu wychowywania do wartości dzieci w państwowych placówkach przedszkolnych z uwzględnieniem perspektywy przygodności struktur kulturowych i ich hybrydyzacji. Podstawę analiz stanowiły dwie jakościowe metody zbierania danych, tj. analiza danych zastanych (podstawy programowej wychowania przedszkolnego) oraz wywiady indywidualne, częściowo kierowane, skoncentrowane na problemie z 50 rodzicami dzieci uczęszczających do przedszkoli państwowych na terenie Olsztyna. Badania zrealizowano w okresie kwiecień–czerwiec 2022 r. W artykule przedstawiono problematykę wartości fundamentalnych oraz wychowania do wartości w przestrzeni przedszkolnej. Skupiono się także na zagadnieniu transkulturowości w rozumieniu pedagogicznym. Analiza danych zastanych ujawniła potrzebę zmian w kierunku łączenia edukacji regionalnej i międzykulturowej w przestrzeni teoretycznej i praktycznej pracy przedszkoli – stanowią one podstawę transkulturowego procesu wychowywania do wartości. Wypowiedzi rodziców natomiast wskazują na potrzebę wprowadzania w życiu młodego człowieka wartości fundamentalnych, umożliwiających przejście do wartości rodzinnych, a następnie do wartości związanych z szacunkiem i tolerancją, ale także zdążających ku współistnieniu oraz swobodnemu korzystaniu z różnych elementów kulturowych.

Biogramy autorów

Kinga Lisowska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Nauk Pedagogicznych, Wydziału Nauk Społecznych, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od jedenastu lat zajmuje się problematyką edukacji regionalnej. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół tematyki edukacji w zakresie dziedzictwa kulturowego, edukacji kulturowej, międzykulturowej i obywatelskiej a także kształcenia ustawicznego. Autor i współautor wielu publikacji naukowych w tym: Orneta. Historia w kamieniach zaklęta (2014), Działalność edukacyjna organizacji i stowarzyszeń katolickich na terytorium byłego zaboru pruskiego w aktach archiwów diecezjalnych (II połowa XIX w.-1949 r.) (2015), Rola kobiety na Warmii i Mazurach (XIX w. - pierwsza połowa XX w.) (2018), Forum Inicjatyw Lokalnych Warmii i Mazur jako przestrzeń do rozwoju edukacji międzykulturowej, „Podstawy Edukacji” (2021); Niestandardowe działania nauczycieli nauczania początkowego i wychowania przedszkolnego. Edukacja regionalna w czasie pandemii, „Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce” (2022). Prezes Uniwersytetu Międzypokoleniowego przy WNS UWM w Olsztynie (od 2020 r.).

Anna Leszczyńska-Rejchert, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Dr hab. Anna Leszczyńska-Rejchert pracuje w Katedrze Pedagogiki Ogólnej i Opiekuńczej UWM w Olsztynie. Zainteresowania badawcze koncentruje głównie wokół zagadnień z zakresu gerontologii i geragogiki, w tym m.in. działań wspierających ludzi starszych, pomocy społecznej na rzecz seniorów, pracy socjalnej z osobami starszymi, integracji i edukacji międzypokoleniowej. Najważniejsze publikacje: Człowiek starszy i jego wspomaganie – w stronę pedagogiki starości (2005), Wspomaganie osób starszych w domach pomocy społecznej (2008), Praca socjalna z seniorami w perspektywie geragogiki (2016), Wbrew stereotypom – pomyślna starość „wyjątkowych” seniorów. Studium z pedagogiki społecznej (2019), Wyzwania i zadania geragogiki (2021). Opiekun Koła Naukowego Geragogów przy WNS UWM w Olsztynie. Inicjatorka ogólnopolskich konferencji naukowych z cyklu „Starzenie się i późna dorosłość w dyskursie międzypokoleniowy”. Pomysłodawczyni oraz prezes i wiceprezes (obecnie) Uniwersytetu Międzypokoleniowego przy WNS UWM w Olsztynie. Członek zespołów ds. opracowywania programów polityki senioralnej w województwie warmińsko-mazurskim (na lata 2014-2020 i 2021-2027).

Bibliografia

Hastrup, K. (2008). Droga do antropologii. Między doświadczeniem a teorią (E. Klekot, tłum.). Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kamińska, K. (2013). Szlak kulturowy – nowa strategia uobecniania przeszłości. Zeszyty Naukowe Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, 27, 321–329.

Kazimierczak, M. (2009). Kilka refleksji nad „autentycznością” w kontekście książki Anny Wieczorkiewicz – apetyt turysty. O doświadczaniu świata w podróży. Turystyka Kulturowa, 7, 32–39.

Kowolik, P. i Pośpiech, L. (2009). Istota wartości i ich znaczenie w edukacji. Nauczyciel i Szkoła, 3–4(44–45), 21–33.

Nikitorowicz, J. (2003). Edukacja międzykulturowa. W: T. Pilch (red.), Encyklopedia pedagogiczna XXI wieku (t. 1, s. 934–941). Wydawnictwo Akademickie „Żak”.

Nikitorowicz, J. (2011). Edukacja regionalna jako podstawa kreowania społeczeństwa obywatelskiego. W: A. Cudowska (red.), Kierunki rozwoju edukacji w zmieniającej się przestrzeni społecznej. Księga Jubileuszowa dedykowana profesorowi doktorowi habilitowanemu Michałowi Balickiemu (s. 23–32). Trans Humana Wydawnictwo Uniwersyteckie.

Nikitorowicz, J. i Guziuk-Tkacz, M. (2021). Wielokulturowość – międzykulturowość – transkulturowość w kontekście pedagogicznym. Edukacja Międzykulturowa, 2(15), 23–36. https://doi.org/10.15804/em.2021.02.01

Podsiad, A. i Więckowski, Z. (1983). Mały słownik terminów i pojęć filozoficznych. Instytut Wydawniczy Pax.

Palka, S. (2006). Metodologia. Badania. Praktyka pedagogiczna. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Pilch, T. i Bauman, T. (2001). Strategie badań ilościowych i jakościowych. Wydawnictwo Akademickie „Żak”.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej. Dz.U. 2017, poz. 356. (2017). Polska.

Rubacha, K. (2016). Metodologia badań nad edukacją. Wydawnictwo Editions Spotkania.

Szczepański, J. (1972). Elementarne pojęcia socjologii. Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Talarczyk, M. (2004). Znaczenie wartości. Wychowawca, 6, 8–10.

Welsch, W. (1998). Transkulturowość. Nowa koncepcja kultury. W: R. Kubicki (red.), Filozoficzne konteksty rozumu transwersalnego. Wokół koncepcji Wolfganga Welscha (s. 195–222). Wydawnictwo Fundacji Humaniora.

Opublikowane
2023-09-30
Jak cytować
Lisowska, K., & Leszczyńska-Rejchert, A. (2023). Jak wychowywać do wartości w przestrzeni przedszkolnej w społeczeństwie transkulturowym?. Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce, 18(3(70), 43-54. https://doi.org/10.35765/eetp.2023.1870.03