Pojęcie wartości. Kilka refleksji w perspektywie poglądów Jana Pawła II
Abstrakt
Autor w publikacji odnosi się do wartości w kontekście teoretycznym. Swoje rozważania odnosi nie tylko do zinterpretowania zagadnienia, ale zaprezentowania funkcji, modeli i kategoryzacji wartości. Kwintesencją jest analiza systemu wartości w nurcie nauczania Jana Pawła II. Publikację kończy refleksja autora.
Bibliografia
Brzozowski P., Wzorcowa hierarchia wartości. Polska, europejska czy uniwersalna, Lublin 2007.
Denek K. , Aksjologiczne aspekty edukacji szkolnej, Toruń 1999.
Denek, Ku dobrej edukacji, Toruń – Leszno 2005.
Denek K., Morszczyńska U., Morszczyński W., Michałowski S. C., Dziecko w świecie wartości , cz. 1, Kraków 2003.
Głoskowska-Sołdatow M., Poszukiwanie aksjologicznego wymiaru wychowania, a system wartości nauczycieli i rodziców, [w:] U podstaw dialogu o edukacji, red. A. Karpińska, Białystok 2003.
Homplewicz J., Sposoby pojmowania wartości, „Wychowawca” 1999 nr 4.
Jan Paweł II, Fides et ratio, Tarnów 1988.
Jan Paweł II, Prymat wartości duchowych w wychowaniu młodych roku 2000, 18.03.1982, [w:] Jan Paweł II, Nauczanie papieskie, V, 1, 1982, Poznań 1993.
Jan Paweł II, Przemówienie do profesorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin, 09.05.1987, Jakie są perspektywy tego pokolenia? „L' Ossertvatore Romano ” 1987, nr 5.
Jan Paweł II, Spotkanie Ojca Św. Jana Pawła II z młodzieżą akademicką, Warszawa 3.06.1979 r., [w:] Jan Paweł II, Wypłyń na głębię. Ojciec Św. do młodych Polaków, Warszawa 2006.
Mazur P., Wychowanie ku wartościom wyzwaniem dla współczesnej szkoły, [w:] Wybrane zagadnienia wychowania szkolnego – wokół wartości, red. P. Mazur, Lublin 2007.
Misztal M., Problematyka wartości w socjologii, Warszawa 1972.
Ossowski S., U podstaw estetyki, Warszawa 1958.
Ostrowska K. , W poszukiwaniu wartości, cz. 1, Gdańsk 1994.
Sztumski J., Społeczeństwo i wartości, Katowice 1992.
Wojciszke B. , Człowiek wśród ludzi. Zarys psychologii społecznej, Warszawa 2002.
Wojtyła K. , Osoba i czyn oraz inne studia antropologiczne, Lublin 1994.
Copyright (c) 2017 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: