Multimedialne programy edukacyjne dla dzieci w młodszym wieku szkolnym
Abstrakt
W artykule podjęto jeden z ważniejszych problemów dotyczących roli i znaczenia multimedialnych programów edukacyjnych w nauczaniu dzieci. Wszyscy żyjemy w czasach, gdzie technologie informacyjne stały się wielkim i tajemniczym „światem” jednostki. Zastosowanie komputerowych programów edukacyjnych posiada dużą wartość w kształceniu najmłodszych, stwarza znakomite warunki do rozwoju myślenia twórczego, przyspiesza i ułatwia nabywanie różnorodnych umiejętności: czytania, pisania, słuchania, rozumowania, liczenia. Odgrywa ważną rolę również w diagnozie i terapii pedagogicznej. Dzięki programom edukacyjnym zajęcia zintegrowane stają się bardziej atrakcyjne i urozmaicone.
Bibliografia
Gajda J., Dominująca rola mass mediów i hipermediów w kulturze i edukacji, [w:] Edukacja medialna, red. J. Gajda, S. Juszczyk, B. Siemieniecki, K. Wenta, Toruń 2002.
Juszczyk S. (red.), Edukacja medialna w społeczeństwie informacyjnym, Toruń 2002.
Karbowniczek J., Grabowski M., Kilka słów o oddziaływaniu Internetu na psychikę dzieci i młodzieży, [w:] Wychowanie i nauczanie w społeczeństwie otwartym – wybrane zagadnienia, red. W. Grelowska, E. Kielska, Radom 2010.
Karbowniczek J., Zmiany w edukacji wczesnoszkolnej po wprowadzeniu reformy systemu oświaty, Częstochowa 2008.
Kłosińska T., Kompetencje medialne nauczycieli wczesnej edukacji, [w:] Pedagogika alternatywna. Postulaty, projekty i kontynuacje, t. 2, red. B. Śliwerski, Kraków 2007.
Kosyrz Z., Osobowość wychowawcy. Być wychowawcą w zmiennych i dynamicznych warunkach życia społecznego, Warszawa 2005.
Kujawiński J., Postęp pedagogiczny w szkole, Poznań 2008.
Kupisiewicz Cz., Kupisiewicz M., Słownik pedagogiczny, Warszawa 2009.
Okoń W., Nowy słownik pedagogiczny, Warszawa 1998.
Panasiuk B., Komputer w przedszkolu, [w:] Edukacja przedszkolna na przełomie tysiącleci. Wybrane zagadnienia, red. S. Guz, Warszawa 2001.
Podolski A., Postawy a mass media, [w:] Polski system edukacji po reformie 1999 roku. Stan, perspektywy, zagrożenia, red. R. Pęczkowski, Poznań – Warszawa 2005.
Sitarczyk M., Bohaterowie telewizyjni w percepcji dzieci sześcioletnich. Kontekst emocjonalny i społeczny, [w:] Rozwój i edukacja dziecka: szanse i zagrożenia, red. S. Guz, Lublin 2005.
Włoch S., Pedagogia widzialna i niewidzialna w edukacji przedszkolnej. Aspekty rozwojowe, [w:] Rozwój i edukacja dziecka: szanse zagrożenia, red. S. Guz, Lublin 2005.
Wolska-Długosz M., Wpływ reklamy na zachowanie się dzieci i młodzieży, Świętokrzyskie Centrum Edukacji na Odległość, Zeszyty naukowe, 2006, nr 2.
Copyright (c) 2017 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: