Dylematy nauczających czytania i pisania
Abstrakt
Czytanie i pisanie to od dawna cenione umiejętności; wokół których w ostatnim czasie toczą się ciekawe dyskusje i spory. W tym samym bowiem momencie; gdy niektórzy boleją nad spadkiem czytelnictwa w naszym kraju; inni zwracają uwagę na fakt; iż nigdy wcześniej nie czytaliśmy tyle; co dziś (oczywiście obie strony mają na uwadze różne rodzaje czytanych tekstów). Podobnie wokół pisania toczą się dysputy np. zwolenników pisma odręcznego; kaligraficznego; z tymi; którzy za jedyne sensowne dziś narzędzie pisarskie uznają klawiaturę komputera; ipada czy iphona. Mimo tych i innych kontrowersji; większość z nas docenia znaczenie umiejętności czytania i pisania; a niektórzy nawet dostrzegają jego wyraźny wzrost we współczesnym świecie. Myślę tu np. o tych rodzicach; babciach czy dziadkach; którzy szukają możliwości; metod oraz narzędzi przyspieszających i wspierających naukę czytania i pisania ich dzieci; wnucząt. Myślę o badaczach szukających optymalnych warunków dla uczenia się i nauczania tych ważnych kompetencji. Innym efektem popularności myślenia o umiejętności czytania i pisania są też zapewne decyzje polityków odpowiedzialnych za funkcjonowanie oświaty; którzy w ostatnich latach nauczycielom wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej; czyli osobom profesjonalnie odpowiadającym za budowanie fundamentów dziecięcych umiejętności czytania i pisania; zafundowali cały ciąg zmian. Pytanie – czy aby na pewno dobrych zmian? Artykuł ma na celu dokonanie analizy wątpliwości i dylematów; które muszą dziś rozstrzygać osoby nauczające czytania i pisania.
Bibliografia
Cieszyńska J., Kocham uczyć czytać. Poradnik dla rodziców i nauczycieli, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2008.
Czarczyńska K., Pisanie ręczne zanika – pisma odręcznego używamy tylko kiedy musimy, http://gadzetomania.pl/5600,pisanie-reczne-zanika-pisma-odrecznego-uzywamy-tylko-kiedy-musimy (dostęp: 17.11.2016).
Czerska A., Dlaczego szkoła nie uczy czytać? http://cudownedziecko.pl/dlaczego-szkola-nie-uczy-czytac/ (dostęp: 09.09.2015).
Czerska A., Czytanie dla rozwoju. Wczesnodziecięca nauka czytania metodą Cudowne Dziecko, Wydawnictwo Instytutu Rozwoju Małego Dziecka, Warszawa 2016.
Domann G. i J., Jak nauczyć małe dziecko czytać? Cicha rewolucja, Wydawnictwo Excalibur, Bydgoszcz 1992.
Fisher R., Uczymy jak się uczyć, WSiP, Warszawa 1999.
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,394682,ekspert-mozg-pracuje-tak-samo-przy-czytaniu-ebookow-i-zwyklych-ksiazek.html (25.04.2013).
http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/wyniki-badan-czytelnictwa-w-polsce,638128.html (dostęp: 23.04.2016).
http://m.krytykapolityczna.pl/artykuly/czytaj-dalej/20121114/jak-czyta-nasz-mozg (dostęp: 14.11.2012).
http://kognitywnie.pl/pismo-reczne-madrosc-i-zaangazowanie/ (dostęp: 14.10.2013).
Jurek A., Metody nauki czytania i pisania z perspektywy trudności uczniów, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2012.
Kalembka J., O co chodzi z tym czytaniem? Blog psychologiczny: http://www.edukowisko.pl/?p=361 (dostęp: 17.11.2016).
Klus-Stańska D., Nowicka M., Sensy i bezsensy edukacji wczesnoszkolnej, WSiP, Warszawa 2005.
Krasowicz-Kupis G., Rozwój i ocena umiejętności czytania dzieci sześcioletnich, „Doradca Nauczyciela Sześciolatków”. Wydawnictwo Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, Warszawa 2006.
Nowicka M., Szkoła nie uczy czytać. http://www.godmother.pl/blog/szkola-nie-uczy-czytac/ (dostęp: 29.01.2013).
Ober J., Trudności w czytaniu. Część 1-6. http://www.flushyoutube.com/video/b5JAJ4xz_mo (dostęp: 29.01.2013).
Rocławski B., Poradnik fonetyczny dla nauczycieli, WSiP, warszawa 1986.
Spitzer M., Jak uczy się mózg, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Woźniak O., Laptop wyłącza mózg, czyli co tracimy porzucając ręczne pisanie, http://wyborcza.pl/1,75400,16139130,Laptop_wylacza_mozg__czyli_co_tracimy__porzucajac.html?disableRedirects=true (dostęp: 11.06.2014).
Copyright (c) 2017 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: