Być jak Rita Madsen. Kształcenie nauczycieli edukacji elementarnej w Danii
Abstrakt
Artykuł prezentuje problematykę kształcenia nauczycieli edukacji elementarnej w Danii w oparciu o analizę dostępnej literatury, ra- porty Eurydice oraz dane pochodzące ze strony duńskiego Minister- stwa Dzieci i Edukacji. Autor, oprócz przedstawienia ogólnego zarysu funkcjonowania duńskiego systemu edukacji, nakreśla jego główne cechy. W opisie szkolnictwa podstawowego szczególnie uwzględniono etap edukacji elementarnej. Dominującym celem pracy jest zilustrowanie systemu kształcenia nauczycieli szkół podstawowych wraz z alternatywnymi ścieżkami uzyskania kwalifikacji. Wyniki prowadzonych analiz wskazują na to, że duński system kształcenia nauczycieli jest elitarny, skuteczny oraz zorientowany na wiedzę i umiejętności przyszłego nauczyciela, który w świadomy i odpowiedzialny sposób dba o osiągnięcia i dobre samopoczucie dziecka. Ponadto w tekście nawiązano do tytułowej bohaterki duńskiego serialu telewizyjnego Rita, który stał się inspiracją do napisania tej pracy.
Bibliografia
Alexander J., Sandahl I. (2016). Duński przepis na szczęście, Warszawa: Muza.
Grzybowski M. (2017). Dania. Zakres systemu ustrojowego, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Komisja Europejska/EACEA/Eurydice (2015). The Teaching Profession in Europe: Practices, Perceptions, and Policies. (Zawód nauczyciela w Europie: polityka, praktyka i odbiór społeczny) Raport Eurydice. Luksemburg: Urząd Publikacji Unii Europejskiej. DOI: 10.2797/425821
Kopik A. (2004). Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna w krajach Unii Europejskiej, „Nauczyciel i Szkoła”, 3-4(24-25), s. 20-36.
Żywno I. (2003). Szkoła duńska jako miejsce rozwoju kreatywności dziecka, „Życie Szkoły”, nr 9.
https://www.statistikbanken.dk/folk2 [dostęp: 20.01.2021]
Eurydice (2010). Dania. System edukacji w Europie - stan obecny i planowane reformy, http://eurydice.org.pl/wp-content/uploads/2014/10/dania.pdf [dostęp: 20.01.2021].
Eurydice (2018). Dania. Główne cechy systemu edukacji, https://eurydice.org.pl/systemy-edukacji-w-europie/dania-2/ [dostęp: 20.01.2021].
Eurydice (2020a). Assessment in Single Structure Education, https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/eurydice/content/assessment-single-structure-education-8_en [dostęp: 20.01.2021].
Eurydice (2020b). Initial Education for Teachers Working in Early Childhood and School Education, https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/eurydice/content/initial-education-teachers-working-early-childhood-and-school-education-21_en [dostęp: 19.01.2021].
Fazlagić J. (2017). Systemy kształcenia nauczycieli w wybranych krajach europejskich, https://www.gov.pl/attachment/ca06c153-6a94-4f4a-b50e-e685afa34a2e. [dostęp: 19.01.2021].
Ministry of Children and Education (2018). The aims of the Folkeskole, https://eng.uvm.dk/primary-and-lower-secondary-education/the-folkeskole/the-aims-of-the-folkeskole [dostęp: 19.01.2021].
UddannelsesGuiden (2020). Lærer i folkeskolen, https://www.ug.dk/uddannelser/pro- fessionsbacheloruddannelser/paedagogiskeuddannelser/laerer-i-folkeskolen [dostęp: 25.01.2021].
Copyright (c) 2021 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: