Rymowanka, rytm i myślenie narracyjne we wczesnej edukacji dzieci
Abstrakt
Niniejszy artykuł skupia się na skuteczności rymowanek, muzyki i opowiadań w edukacji wczesnodziecięcej. Badania prowadzone w ciągu ostatnich dwudziestu lat wykazały, że wykorzystanie rytmu, muzyki i historyjek może usprawnić ogólny rozwój dziecka. Badanie opisane w niniejszym tekście ukazuje wpływ stosowania tzw. cichych książek w edukacji wczesnodziecięcej w celu poprawy umiejętności językowych dziecka, a także jego interakcji społecznych i rozwoju poznawczego. W ciągu miesiąca nauczyciele oceniali postępy małych dzieci w różnych dziedzinach, w tym w przyswajaniu słownictwa, płynności narracji i interakcji z rówieśnikami. Wyniki tych obserwacji podkreślają znaczenie możliwości zabawy z opowieściami, obrazami i muzyką we wspieraniu holistycznego rozwoju małych dzieci. Włączając takie zajęcia do praktyki nauczania małych dzieci, nauczyciele mogą skutecznie wspierać kompetencje językowe, społeczne i emocjonalne swych podopiecznych, tworząc dla nich solidne podstawy do nauki i rozwoju trwającego przez całe życie.
Bibliografia
Bachelard, G. (1938/1995). La formazione dello spirito scientifico (E. Castelli Gattinara, Trans.). Raffaello Cortina Editore.
Bachelard, G. (1960/1973). La poetica della rêverie (G. Silvestri Stevan, Trans.). Edizioni Dedalo.
Bachelard, G. (1970/1987). Il diritto di sognare (B. Sambo, Trans.). Edizioni Dedalo.
Bruner, J. S. (1964/1968). Il conoscere. Saggi per la mano sinistra (M. Manno, Trans.). Armando.
Bruner, J. S. (1986/2001). La mente a più dimensioni (R. Rini, Trans.). Armando.
Cangià, C. (2011). Lingue altre. Conoscerle e coltivarle (Vol. 1–2). La Scuola.
Imberty, M. (2019). Musica e metamorfosi del tempo. Da Wagner a Boulez: un percorso fra musica, psicologia e psicanalisi. Morcelliana.
Isaacs, S. (1930/1961). Lo sviluppo intellettuale nei bambini al di sotto degli 8 anni (M. Gabrieli, E. Zallone & G. Tagliacuzzi, Trans.). La Nuova Italia.
Klein, M. (1921/1986). Lo sviluppo libidico del bambino (A. Guglielmi, Trans.). In M. Klein, Scritti 1921–1958 (pp. 17–73). Bollati Boringhieri.
Munari, B. (1980/2011). I prelibri. Corraini.
Munari, B. (1984/2011). Libri illegibili. Corraini.
Piaget, J. (1964). Epistemologia genetica (F. Martinelli, Trans.). Studium.
Regni, R. (1997). Il bambino padre dell’uomo. Armando.
Visioli, T. (2011). Il baule dei suoni. Multidea.
Copyright (c) 2024 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: