Kluczowa rola nauki czytania i pisania w edukacji polonistycznej
Abstrakt
Rozważania zawarte w artykule odnoszą się do zmian, jakie proponuje reforma oświatowa w kwestiiobniżenia progu szkolnego. W odniesieniu do właściwości rozwojowych dziecka wstępującego do klasy pierwszej dokonano próby poszukiwania argumentów popierających tę kontrowersyjną decyzję. Szansę dla intensyfikacji procesu nauczania upatruje się m.in. w zjawisku akceleracji, nazbyt często pomijanym przez rodziców i nauczycieli. W zestawieniu tabelarycznym uwzględnione zostały typowe cechy ucznia wkraczającego w proces nauczania w kontekście nauki czytania i pisania. Wiodąca i integrująca rola przypada edukacji polonistycznej, która jest nośnikiem wszelkich treści na płaszczyznach edukacyjnych. W dążeniu do optymalizacji działań edukacyjnych ogniwa cyklu pracy nad wprowadzeniem litery przedstawiono z uwzględnieniem integracji wewnątrzprzedmiotowej i międzyprzedmiotowej. Znacząca rola została przypisana zabawie w celu złagodzenia przejścia z przedszkola do szkolnego systemu pracy.
Bibliografia
Baran J., Co robić, żeby dziecko sprawniej czytało i pisało, a dorosły przetrwał. Opracowanie dla terapeutów i rodziców, Wydawnictwo HARMONIA, Gdańsk 2009.
Bartkowiak Z., Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania, cz. I, WSiP, Warszawa 1981.
Brzózka J., Harmak K., Izbińska K., Jasiocha A., Went W., Razem w szkole. Klasa 1. Edukacja wczesnoszkolna. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć, WSiP, Warszawa 2009.
Klim-Klimaszewska A., Pedagogika przedszkolna. Nowa podstawa programowa, Instytut Wydawniczy ERICA, Warszawa 2011.
Matczak A., Różnice indywidualne w rozwoju psychicznym, [w:] Psychologia rozwoju człowieka. Rozwój funkcji psychicznych, pod red. B. Harwas- Napierały, J. Trempały, PWN, Warszawa 2010.
Muszyński H., Rozwój moralny, WSiP, Warszawa 1987.
Okoń W., Zarys dydaktyki ogólnej, Warszawa 1969, PZWS.
Olejnik M., Kozina D., Psychologia, [w:] Encyklopedia Powszechna, t. 1., Wydawnictwo Ryszard Kluszczyński, Kraków 2002.
Panek W., Akceleracja rozwoju psychicznego i społecznego dzieci i młodzieży, [w:] Encyklopedia pedagogiczna, pod red. W. Pomykały, Fundacja Innowacyjna, Warszawa 1993.
Przetacznikowa M., Wiek przedszkolny, [w:] Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży, pod red. M. Żebrowskiej, PWN, Warszawa 1977.
Rozporządzenie MEN z dn. 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkó? (Dz. U. 2009/4/17), załącznik nr 2.
Spock B., Dziecko. Pielęgnowanie i wychowanie, PZWL, Warszawa 1979.
Przewodnik metodyczny do nauczania języka polskiego w klasie I, pod red. R. Więckowskiego, WSiP, Warszawa 1978.
Wołoszynowa L., Młodszy wiek szkolny, [w:] Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży, pod red. M. Żebrowskiej, PWN, Warszawa 1977.
Copyright (c) 2016 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: