Zabawki w cyfrowym świecie - implikacje edukacyjne
Abstrakt
Celem opracowania jest ukazanie trendów, jakie zachodzą współcześnie w procesie rozwoju zabawek bazujących na technologiach cyfrowych, i związanych z tym implikacji. W artykule opisano główne przeobrażenia dokonujące się w świecie zabawek pod wpływem ekspansji mediów i technologii cyfrowych oraz wynikające z tego faktu konsekwencje dla rodziców i opiekunów. Przedstawiono przykłady elektronicznych zabawek i ich możliwości. Omówiono również różnorodne aspekty i konteksty oddziaływania nowych mediów, które dzieci bardzo często traktują jako przedmioty służące do zabawy. W dzisiejszym świecie rzeczywistość coraz bardziej miesza się z przestrzenią wirtualną. Dotyczy to szczególnie doświadczeń dzieci, gdyż to właśnie dla nich obie one stanowią już naturalne środowisko dorastania i rozwoju. W wielu sytuacjach technologia tak głęboko przenika naszą codzienność, że coraz trudniej wytyczyć wyraźną granicę pomiędzy nimi. Rodzi to istotne konsekwencje dla procesu kształcenia i wychowania młodego pokolenia oraz może wpływać na jakość relacji dziecka z rodzicem.
Bibliografia
Borkowska A., Dzieci w świecie gier komputerowych. Poradnik nie tylko dla rodziców. Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawa 2016; https://akademia.nask.pl/publikacje/Dzieci-w-%C5%9Bwiecie-gier-komputerowych.pdf (dostęp: 13.05.2018).
Brzezinska A.I., Batkowski M., Kaczmarska D., Włodarczyk A., Zamecka N., O roli zabawy w przygotowaniu dziecka do dorosłego życia, „Wychowanie w Przedszkolu”, 2011, nr 10.
Chaudron S. i in., Kaleidoscope on the Internet of Toys – Safety, Security, Privacy and Societal Insights, EUR 28397, Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2017; http://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/bitstream/JRC105061/jrc105061_final_online.pdf (dostęp: 12.05.2018).
Kabacińska K., Od grzechotki do... – słów kilka o zabawkach dziecięcych, „Studia Edukacyjne”, 2010, nr 11.
Levin D.E., Rosenquest B., The Increasing Role of Electronic Toys in the Lives of Infants and Toddlers:should we be Concerned?, „Contemporary Issues in Early Childhood”, 2001, vol. 2, no 2.
Mascheroni G., Holloway D. (Eds.), The Internet of Toys: A report on Media and Social Discourses Around Young Children and IoToys. DigiLitEY 2017; http://digilitey.eu/wp-content/uploads/2017/01/IoToys-June-2017–reduced.pdf (dostęp: 12.05.2018).
Muchacka B., Zabawa w poznawczym rozwoju dziecka, „Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna”, 2014, vol. 2, nr 1(3).
Slutsky R., Slutsky M., DeShetler L.M., Playing with Technology: Is it All Bad?Technology and Play: What do You Need to Know?,„Dimensions of Early Childhood”, 2014, vol. 42, no 3.
Słownik Języka Polskiego PWN; https://sjp.pwn.pl/sjp (dostęp: 13.05.2018).
https://www.sphero.com/starwars/bb8 (dostęp: 14.09.2018).
http://www.hatchimals.com/pl_pl/toys/ (dostęp: 14.09.2018).
http://www.wonderpolska.pl/product-pol-6–DASH.html (dostęp: 14.09.2018).
https://www.xyzprinting.com/en-US/product/da-vinci-minimaker (dostęp: 14.09.2018).
http://www.anki.com/en-us/overdrive (dostęp: 14.09.2018).
https://www.carltonbooks.co.uk/series/digital-magic-books (dostęp: 14.09.2018).
Copyright (c) 2018 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: