Przygotowanie do zawodu przyszłych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej na Ukrainie
Abstrakt
W niniejszym artykule podejmowany jest problem przygotowania studentów do zawodu nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na Ukrainie. Analiza retrospektywna literatury wskazuje, że po raz pierwszy problem przygotowania nauczycieli do zawodu stał się przedmiotem dyskusji dopiero w XVIII wieku. Od tego czasu nastąpiły istotne zmiany w organizacji procesu kształcenia nauczycieli do zawodu. W 2018 roku w szkolnictwie ukraińskim została wypracowana i wprowadzona koncepcja „Nowa ukraińska szkoła”. Głównym jej zadaniem była reforma struktury szkolnictwa, a przede wszystkim edukacji wczesnoszkolnej. W tym celu wypracowano standard kształcenia przygotowujący do wykonywania zawodu nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej
„Nauczyciel klas początkowych w szkole ogólnodostępnej”. W pierwszej części opracowania zostało zaprezentowanych pięć etapów powstania i rozwoju organizacyjnego szkół pedagogicznych przygotowujących przyszłych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej do zawodu (koniec XVIII i początek XXI wieku). Druga część poświęcona została organizacji procesu nauczania przyszłych nauczycieli klas początkowych w Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej w Chmielnickim.
Bibliografia
Binycka K. (2018). Pidgotowka majbutnich uczyteliw poczatkowoji oswity u krainach Schidnoji Jewropy: teoria i praktyka, Chmelnyćkyj; FOP Cupak A.A.
Budak W. (2002). Jakist pedagogicznoi oswity – majbutnje Ukrajiny. „Technologii neperewnoji oswity: problemy, doswid, perspektywy rozwytku: zbirnyk statej do tradycijnoji IV Wseukrainskoji naukowo-praktycznoji konferencji”, Mykolajiw: Wydawnictwo MF- NaUKMA, s. 3–6.
Busel W. (2004). Wielki słownik języka ukraińskiego, Irpin: WTF „Perun”.
Chmelnycka Academia Humanitarno-Pedagogiczna (2020), http://kgpa.km.ua/blog [dostęp: 2.02.2020].
Zakon Ukrajiny „Pro wyszczu oswitu” (2014), https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18#Text [dostęp: 21.12.2020].
Chomicz L. (1999). Systema psychologo-pedagogicznoji pidgotowky wczytela poczatkowych klasiw: monografia, Kyjiw: Magistr.
Ewtuch M. (2005). Naukowo-organizacijni problemy stupenewoji profesijnoji pidgotowky pedagogiw, „Wisnyk Lwiwskogo Uniwersytetu” 19, s. 3–8.
Ziaziun I. (2000). Intelektualno tworczyj rozwytok osobystosti w umowach nepererwnoji oswity. Nepererwna profesijna oswita: problemy, poszuky, perspektywy: monografia, Kyjiw: Wipol.
Kairow I., Pietrow F. (1964-1968). Pedagogiczeskaja encyklopedia, Moskwa: Cowetskaja encyklopedia, T. 3.
Koncepcija rozwytku pedagogicznoji oswity (2018), https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zatver- dzhennya-koncepciyi-rozvitku-pedagogichnoyi-osviti [dostęp: 2.12.2020].
Koncepcija „Nowa ukrainska szkola” (2017), https://mon.gov.ua/ua/tag/nova-ukrainska-shkola [dostęp: 12.12.2020].
Onuszkin W., Ogarew E. (1995). Obrazowanie wzrosłych: mezdiscyplinarny slowar termino- logii, Sankt-Peterburg–Woroneż: Izdatelstwo Instituta obrazowania wzrosłych RAO.
Oswita w cyfrach: jak zminylas kilkist szkil za ostanni roky (2017), https://nus.org.ua/news/ osvita-v-tsyfrah-yak-zminylas-kilkist-shkil-za-ostanni-roky/ [dostęp: 21.12.2020].
Ożegów S., Szwedowa N. (1990). Słownik języka rosyjskiego, Moskwa: Ruskij jazyk. Piwdennoukrajnsky nawczalny kompleks „Pedagog”, https://pdpu.edu.ua/en/informat- siya-2/vsi-kategoriji/288-universitet/spivpratsia-z-robotodavtsiamy/4238-dogovori--pro-spivpratsyu-2020.html [dostęp: 11.12.2020].
Copyright (c) 2021 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: