Co stanowi wartość dla ucznia w młodszym wieku szkolnym? Próba uporządkowania wartości w kontekście edukacji wczesnoszkolnej
Abstrakt
Tematyka artykułu dotyczy koncepcji wartości. W opracowaniu odniesiono się nie tylko do interpretacji zagadnienia, ale także zobrazowania funkcji i rodzajów wartości. Rozważania są oparte na wiedzy wybitnych naukowców. W nurcie rozważań odniesiono się także do wartości w kontekście uczniów w młodszym wieku szkolnym. Artykuł jest zakończony refleksją autora.
Bibliografia
Banach Cz., Wartości w zmiennym świecie a edukacja, [w:] Edukacja nauczycielska wobec zmiany społecznej, red. H. Kwiatkowska, Warszawa 1991.
Brzozowski P., Polska wersja testu wartości Rokeacha i jej teoretyczne podstawy, „Przegląd Psychologiczny”, XXIV (1986)2.
Chałas K., Wychowanie ku wartościom, Lublin – Kielce 2003.
Cichoń W., Wartości – człowiek – wychowanie, Kraków 1996.
Denek K., Aksjologiczne aspekty edukacji szkolnej, Toruń 2000.
Denek K., Morszczyńska U., Morszczyński W., Michałowski S. Cz., Dziecko w świecie wartości (część 1), Kraków 2003.
Denek K., Ku dobrej edukacji, Toruń – Leszno 2005.
Denek K., O nowy kształt edukacji, Toruń 1998.
Didier J., Słownik filozofii, Katowice 1992.
Dolińska-Zygmunt G., Psychologia wobec problematyki sensu życia, [w:] Sens życia, red. K. Obuchowski, B. Puszczewicz, Warszawa 1990.
Gajda J., hasło: Wartości w wychowaniu, [w:] Encyklopedia pedagogiczna XXI wieku, red. T. Pilch, T 7 (V–Ż), Warszawa 2008.
Gajda J., Wartości w duchu nowego humanizmu jako podstawa edukacji dorosłych, [w:] Aksjologia edukacji dorosłych, red. J. Kostkiewicz, Lublin 2004.
Homplewicz J., Etyka pedagogiczna, Rzeszów 1996.
Karpińska A., Wartości – podstawą dialogu o edukacji, [w:] U podstaw dialogu o edukacji, red. A. Karpińska, Białystok 2003.
Kloska G., Pojęcia, teorie i badanie wartości w naukach społecznych, Warszawa 1992.
Kobyłecka E., Rozpoznawanie wartości przez uczniów szkół średnich w procesie edukacji, Gorzów Wielkopolski 1998.
Kupisiewicz Cz., Kupisiewicz M., Słownik pedagogiczny, Warszawa 2009.
Mazur P., Wartości – busolą na oceanie życia, „Katecheta ”, 2008, nr 1.
Mazur P., Wartości w procesie wychowawczym z perspektywy pedagogiki chrześcijańskiej, „Zeszyty Naukowe PWSZ”, Gorzów Wielkopolski 2009.
Mazur P., Wychowanie ku wartościom wyzwaniem dla współczesnej szkoły, [w:] Wybrane zagadnienia wychowania szkolnego – wokół wartości, red. P. Mazur, Lublin 2007.
Okoń W., Nowy słownik pedagogiczny, Warszawa 1998.
Popielski K., Noetyczny wymiar osobowości. Psychologiczna analiza poczucia sensu życia, Lublin 1994.
Rokeach M., The nature of human values, New York 1973.
Zaguzow N., Sitarow W., Estetyka jako ważny obszar edukacji humanistycznej, [w:] Współczesne obszary i tendencje w edukacji humanistycznej, red. T. Strawa, Szczecin 2002.
Copyright (c) 2017 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: