Zabawa jako podstawowa forma aktywizacji dziecka w wieku wczesnoszkolnym
Abstrakt
W artykule zaprezentowano zabawę jako podstawową formę przyczyniającą się do aktywizacji dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Głównie odniesiono się do analizy zagadnień, a także zwrócono uwagę na rodzaje i formy aktywności człowieka oraz metody aktywizujące. W kolejnej części odniesiono się do analizy cech, funkcji, właściwości i zadań zabawy.Bibliografia
Buhler Ch., Dziecięctwo i młodość, Warszawa 1933.
Huizinga J., Homo ludens. Zabawa jako źródło kultury, Warszawa 1985.
Karbowniczek J., Grabowski M., Czy w rozwoju tkwią szczegóły? Własne refleksje nad terminologią i periodyzacją wzrastania człowieka, [w:] Zdravie ako zakladny predpoklad rozvoja ludskeho potencialu. Zbornik prispevkov z medzinarodneho seminara, Podhajska 2010.
Karbowniczek J., Twórcza aktywność dziecka a metody aktywizujące w nauczaniu zintegrowanym, „Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce” (2006) 1.
Karbowniczek J., Zmiany w edukacji wczesnoszkolnej po wprowadzeniu reformy systemu oświaty, Częstochowa 2008.
Klim-Klimaszewska A., Pedagogika przedszkolna, Warszawa 2005.
Kupisiewicz Cz., Kupisiewicz M., Słownik pedagogiczny, Warszawa 2009.
Markocki Z., Edukacja ustawiczna w dobie globalizacji i wielokulturowości, [w:] Edukacja nieustająca wyzwaniem społeczeństwa informacyjnego. Edukacja XXI wieku 19, red. M. Gawrońska-Garstka, Poznań 2010.
Mazur P., „Nowy człowiek” w nauczaniu Jana Pawła II – wyzwanie do wychowania, „Edukacja. Teologia i Dialog” (2006) 3.
Metodyka wychowania przedszkolnego, red. M. Kwiatowska, Z. Topińska, Warszawa 1972.
Okoń W., Nowy słownik pedagogiczny, Warszawa 1998.
Paśko I., Aktywność dzieci w edukacji przyrodniczej na poziomie wczesnoszkolnym, [w:] Edukacja nieustająca wyzwaniem społeczeństwa informacyjnego. Edukacja XXI wieku 20, red. A. Zduniak, Poznań 2010.
Podstawy pedagogiki przedszkolnej, red. M. Kwiatowska, Warszawa 1985.
Piryow G. (red.), Probleme des Spiels im Kndergarten, Berlin 1974.
Siek-Piskozub T., Gry i zabawy w nauczaniu języków obcych, Warszawa 1995.
Waloszek D., Zabawa – edukacja, Zielona Góra 1996.
Więckowski R., Nauczanie początkowe swoistą dziedziną wiedzy pedagogicznej, [w:] Podstawy nauczania początkowego, red. R. Więckowski, K. Rogulska, Wrocław 1990.
Copyright (c) 2017 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: