Refleksja na temat terapeutycznych aspektów twórczości literackiej dzieci w młodszym wieku szkolnym
Abstrakt
Celem głównym prezentowanych na potrzeby opracowania badań jest: określenie terapeutycznych aspektów twórczości literackiej dzieci w młodszym wieku szkolnym. W początkowej części artykułu przedstawiono wybrane rozważania teoretyczne skupiające się na zagadnieniu twórczości człowieka, jej roli w procesie autokreacji oraz jej wymiaru terapeutycznego. Stanowią one tło dla badań własnych, opisanych w dalszej części tekstu. W badaniach wykorzystano metodę indywidualnych przypadków, będącą odmianą metody biograficznej. Przeprowadzając badania z zastosowaniem metody indywidualnych przypadków, posłużono się technikami wywiadu oraz analizy wytworów. Narzędziem badawczym w technice wywiadu był kwestionariusz zawierający pytania otwarte skierowane do Anny – uczennicy kończącej trzecią klasę szkoły podstawowej. Przedmiotem analizy wytworów była natomiast jej twórczość literacka, która obejmowała zbiór wierszy tworzonych przez nią w okresie przypadającym na pierwszy etap edukacji szkolnej. Zebrany i przeanalizowany materiał badawczy pozwala stwierdzić, że twórczość literacka Anny ma wiele różnych walorów terapeutycznych i w doskonały sposób pomaga jej wzbogacić zasoby życiowe oraz wzmocnić tak potrzebne w życiu każdego dziecka poczucie wartości.
Bibliografia
Adamowicz M.M., Terapia przez twórczość w koncepcji A. Kępińskiego, [w:] Terapia sztuką w edukacji, red. L. Kataryńczuk-Mania, J. Karcz, WNUZ, Zielona Góra 2004.
Błońska-Charchut J., Bator Z., Rozwój dziecka przez sztukę i aktywność twórczą, [w:] Wymiary ekspresji dziecięcej. Stymulacja – samorealizacja – wsparcie, red. K. Krasoń, B. Mazepa-Domagała, Centrum Ekspresji Dziecięcej przy Bibliotece Śląskiej, Katowice 2005.
Demetrio D., Autobiografia. Terapeutyczny wymiar pisania o sobie, Impuls, Kraków 2000.
Dębska D., Terapeutyczny aspekt kreatywności, [w:] Terapia sztuką w edukacji, red. L. Kataryńczuk-Mania, J. Karcz, WNUZ, Zielona Góra 2004.
Gloton R., Clero C., Twórcza aktywność dziecka, WSiP, Warszawa 1988.
Gnitecki J., Wprowadzenie do metod badań w naukach pedagogicznych, WSPiA, Poznań 2006.
Juszczyk A., Znaczenie twórczości w życiu człowieka, [w:] Wymiary ekspresji dziecięcej – stymulacja – samorealizacja – wsparcie, red. K. Krasoń, B. Mazepa-Domagała, Wyd. „Librus”, Katowice 2005.
Kłosińska T., Dziecko a socjoterapeutyczna rola bajki i baśni, [w:] Edukacja małego dziecka, t. 6, red. E. Ogrodzka-Mazur, U. Szuścik, A. Wąsiński, Impuls, Kraków 2013.
Molicka M., Bajkoterapia. O lękach dzieci i nowej metodzie terapii, Wyd. Media Rodzina, Poznań 2002.
Nęcka E., Psychologia twórczości, GWP, Gdańsk 2001.
Semenowicz H., Freinet w Polsce. Próby realizacji koncepcji pedagogicznej C. Freineta w szkole polskiej, PSAPCF, Gniezno 2009.
Suchodolski B., Twórczość jako styl życia, „Studia Filozoficzne”, (1975)10-11.
Szmidt K., Czy dzieci są twórcze? Próby odpowiedzi na pytanie wcale nie retoryczne z różnych punktów widzenia, [w:] Wymiary ekspresji dziecięcej – stymulacja – samorealizacja – wsparcie, red. K. Krasoń, B. Marzepa-Domagała, Wyd. „Librus”, Katowice 2005.
Szmidt K., Współczesne koncepcje wychowania do kreatywności i nauczania twórczości. Przegląd stanowisk polskich, [w:] Dydaktyka twórczości, koncepcje – problemy – rozwiązania, red. K. Szmidt, Impuls, Kraków 2005.
Szulc W., Biblioterapia. Stan badań, „Biuletyn GBL”, (1991)34.
Szulc W., Sztuka w służbie medycyny. Od antyku do postmodernizmu, Wyd. Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2001.
Szymik J., W poszukiwaniu teologicznej głębi literatury. Literatura piękna jako locus theologicus, Wyd. Księgarnia św. Jacka, Katowice 2007.
Uszyńska-Jarmoc J., Twórcza aktywność dziecka – rzeczywistość – perspektywy rozwoju, Trans Humana, Białystok 2003.
Copyright (c) 2016 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: