Przegląd systematyczny raportów badawczych w tworzeniu szkolnego programu profilaktycznego w kontekście zapobiegania wykluczeniu społecznego uczniów
Abstrakt
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań naukowych prowadzonych na podstawie analizy danych zastanych dotyczących zjawiska agresji związanej z brakiem poczucia bezpieczeństwa psychicznego wśród uczniów. Analizy prowadzono metodą przeglądu systematycz- nego raportów badawczych opisujących badania prowadzone w Polsce, których przedmiotem było zjawisko agresji w kontekście poczucia bezpieczeństwa wśród uczniów. Artykuł prezentuje podejście evidence based practise jako podstawę teoretyczną prowadzonych badań i ade- kwatną do tego podejścia metodę badawczą, jaką jest przegląd systematyczny. Wyniki badań zinterpretowane w syntezie narracyjnej wskazują na zróżnicowaną wartość merytoryczną i metodologiczną 33 analizowanych raportów, których cele badawcze najczęściej koncentrowały się na określeniu skali zjawiska agresji w szkołach i czynnikach je warunkujących. Wnioski i rekomendacje wypływające z przeprowadzonych badań źródeł wtórnych mają znaczenie tak dla teorii interdyscyplinarnych stanowiących podstawy profilaktyki społecznej, jak i dla praktyki profilaktycznej, szczególnie dla pedagogów odpowiedzialnych za realizację programu wychowawczo-profilaktycznego w szkołach i placówkach oświatowych. Strategie profilaktyczne wpisują się w kontinuum ekskluzja – inkluzja, jako że takie właśnie działania mają potencjał zapobiegania pojawianiu się i utrwalaniu zachowań problemowych, które w konsekwencji mogą prowadzić do wykluczenia społecznego.
inkluzja, jako że takie właśnie działania mają potencjał zapobiegania pojawianiu się i utrwalaniu zachowań problemowych, które w konsekwencji mogą powadzić do wykluczenia społecznego.
Bibliografia
Borowska-Beszta B., Bartnikowska U., Ćwirynkało K. (2017). Analiza wtórna jakościowych danych zastanych: przegląd założeń teoretycznych i aplikacji metodologicznych [Secondary analysis of qualitative background data: A review of theoretical assumptions and methodological applications], “Jakościowe Badania Pedagogiczne,” vol. 2, no. 1, pp. 5–24.
European Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction. (2011). Europejskie standardy jakości w profilaktyce uzależnień od narkotyków [European quality standards in drug addiction prevention] (Węgrzecka-Giluń J., Malczewski A. Polish editorial office), Warsaw: National Bureau for Drug Prevention.
Grabowska M., Gwiazda M. (eds.). (2019), Raport Młodzież 2018 [Youth 2018 Report], Warsaw: Ed. CBOS and KBPN.
Matera J., Czapska J. (2014). Zarys metody przeglądu systematycznego w naukach społecznych [Outline of the method of systematic review in social sciences], Warsaw: Educational Research Institute.
Mazur Z., Orłowska A. (2018). Jak zaplanować i przeprowadzić systematyczny przegląd literatury, [How to plan and conduct a systematic literature review], “Polskie Forum Psychologiczne,” vol. 23, no. 2, pp. 235–251. DOI: 10.14656/PFP20180202.
Szymańska J. (2012). Programy profilaktyczne. Podstawy profesjonalnej psychoprofilaktyki [Prevention programs: Basics of professional psychoprophylactics], Warsaw: Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Świątkiewicz G. (2002). Profilaktyka w społecznościach lokalnych [Prevention in local com- munities], [in:] G. Świątkiewicz (ed.), Profilaktyka w środowisku lokalnym [Prevention in the local environment], Warsaw: National Bureau for Drug Prevention.
Regulation of the Minister of National Education of 14 February 2017 on the Core Curriculum of Preschool Education and the Core Curriculum of General Education for Primary School, Including Students with Moderate or Severe Intellectual Disability, General Education for First-Degree Vocational School, General Education for Special Job-Training School, and General Education for Post-Secondary School, Journal of Laws item 356.
Act of December 14, 2016 – Education Law (Journal of Laws 2017, item 59, as amended).
Copyright (c) 2020 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: