Możliwości wspierania edukacji domowej nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi
Abstrakt
Celem niniejszego opracowania było dokonanie przeglądu możliwości; jakie oferują nowe media cyfrowe we współczesnym środowisku uczenia się i nauczania w kontekście potrzeb rodziców podejmujących edukację domową. Temat ten jest istotny; gdyż wiele wskazuje na to; że rozwój i coraz łatwiejszy dostęp do nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych może się stać istotnym czynnikiem wpływającym na motywację do podjęcia decyzji o edukacji domowej; jak i elementem mocno wspomagającym sam proces nauczania. W artykule autorki starają się odpowiedzieć na pytania; jak na podstawie nowych technologii informacyjno-komunikacyjne budować spersonalizowane środowisko kształcenia dla edukacji domowej oraz jakie narzędzia i zasoby cyfrowe można do tego celu wykorzystać. W pierwszej części scharakteryzowano nowe trendy w edukacji i rozwój edukacji domowej. Następnie dokonano klasyfikacji i omówiono przykłady przydatnych z punku widzenia edukacji domowej usług i narzędzi dostępnych online. Zestawiono je według pełnionych funkcji; uwzględniając zasoby informacyjne; materiały i pomoce dydaktyczne oraz środki komunikacji cyfrowej; przydatne w procesie edukacji domowej. Przytoczono też wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród polskich rodzin edukujących domowo; które dotyczyły wykorzystania nowych technologii cyfrowych. W zakończeniu odniesiono się do korzyści; jakie dla edukacji domowej niesie cyfrowe środowisko edukacyjne.
Bibliografia
Alias N.; Rahman M.N.A; Siraj S.; Ibrahim R. (2013). A Model of Homeschooling Based on Technology in Malaysia; „The Malaysian Online Journal of Educational Technology”; Vol. 1; Issue 3; s. 10-16; http://www.mojet.net/frontend/articles/pdf/v01i03/v01i03-02.pdf (dostęp: 20.01.2020).
Bartosik P. (2009). Dlaczego edukacja domowa; [w:] M. Zakrzewska; P. Zakrzewski (red.); Edukacja domowa w Polsce. Teoria i praktyka; Warszawa: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”; s. 49-61.
Budajczak M. (2004). Edukacja domowa; Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Grodecka K.; Śliwiński K. (2014). Przewodnik po Otwartych Zasobach Edukacyjnych; Fundacja Nowoczesna Polska; wersja 5; http://koed.org.pl/wp-content/uploads/2014/05/OER_handbook_v5_online1.pdf (dostęp: 20.01.2020).
Hojnacki L. (red.) (2011). Mobilna edukacja. M-learning; czyli (r)ewolucja w nauczaniu. Warszawa: Think Global sp. z o.o.; http://www.edunews.pl/images/pdf/Mobilna_edukacja_nauczyciel_2011.pdf (dostęp: 20.01.2020).
Hojnacki L. (red.) (2013). Mobilna edukacja. (R)ewolucja w uczeniu się – poradnik dla osób uczących się. Warszawa: Think Global sp. z o.o.; https://edustore.eu/pliki/mobilna-edukacja-poradnik-dla-uczacych-sie.pdf (dostęp: 20.01.2020).
Homeschool Portfolios. Special Report. Homeschool.com; https://www.homeschool.com/SpecialReports/Download/HomeschoolPortfolios.pdf (dostęp: 20.03.2017).
Kędra M. (2016). Wycieczki pedagogiczne. Freinet; http://edunews.pl/system-edukacji/nauczyciele/3447-wycieczki-pedagogiczne-freinet-1 (dostęp: 20.01.2020).
Kołodziejczyk W.; Polak M. (2011). Jak zmieniać się będzie edukacja. Wyzwania dla polskiej szkoły i ucznia; Warszawa: Instytut Obywatelski.
Pukowska K. (2017). Edukacja domowa pod lupą – jak naprawdę wygląda nauka dzieci w domu; http://www.juniorowo.pl/edukacja-domowa-lupa/ (dostęp: 20.01.2020).
Puślecki W. (1996) Kształcenie wyzwalające w edukacji wczesnoszkolnej; Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”.
Ray B.D. (2011). Historia; rozwój i filozofia edukacji domowej; [w:] J. Piskorski (red.); Szkoła domowa Między wolnością a obowiązkiem; Warszawa: Instytut Sobieskiego; s. 19-25. http://sobieski.org.pl/wp-content/uploads/Szko%C5%82a-domowa-IS.pdf (dostęp: 20.01.2020).
Robinson K.; Aronica L. (2012). Uchwycić żywioł. O tym jak znalezienie pasji zmienia wszystko; Kraków: Wydawnictwo Element: Kraków.
Robinson K.; Aronica L. (2015). Kreatywne szkoły; oddolna rewolucja; która zmienia edukację; Kraków: Wydawnictwo Element.
Spuła M. (2016) Wykorzystanie nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji domowej; niepublikowana praca magisterska przygotowana pod kierunkiem dr Ireny Pulak; Akademia Ignatianum w Krakowie: Kraków.
Stern A. (2016). …i nigdy nie chodziłem do szkoły. Historia szczęśliwego dzieciństwa; Gliwice: Wydawnictwo Element.
Copyright (c) 2020 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: