Edukacja muzyczna w systemie pedagogicznym Marii Montessori w teorii i praktyce
Abstrakt
Autorka w tekście przedstawia założenia edukacji muzycznej w systemie pedagodicznym Marii Montessori, które zostały opracowane przez nią w Barcelonie. Edukacja muzyczna oparta jest na poznaniu zmysłami i ich uwrażliwianiu w odbiorze dżwięków, szmerów i ich klasyfikowania. W tekście podane są przykłady ćwiczeń dla dzieci w wieku przedszkolnym.Bibliografia
De Napoli I., Musica e Metodo Montessori. Corso Internazionale di Musica per Insegnan, Rzym 2008, s. 1. Materiały niepublikowane.
Maccheroni A.M., Costruisco la scala, Vita dell’Infanzia, Rzym 1956.
Maccheroni A.M., Psicomusica. Orecchio, voce, occhio, mano, Vita
dell’Infanzia, Rzym 1955.
Montessori M., La mente del bambino. Mente assorbente, Garzanti, Rzym 1992.
Montessori M., La scoperta del bambino, Garzanti, Rzym 1993.
Surma B., Edukacja międzykulturowa a wychowanie dla pokoju w koncepcji pedagogicznej Marii Montessori, „Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce” 15-16(2010)1-2, s. 24-34.
Surma B., Formacja religijna dziecka a rola dorosłego w koncepcji pedagogicznej Marii Montessori na przykładzie „Katechezy Dobrego Pasterza” Sofii Cavalletti, „Paedagogia Christiana” 2009, s. 147-159.
Surma B., Gotowość szkolna do uczenia się matematyki dzieci sześcioletnich w przedszkolu Montessori – raport z badań, „Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce”, 28(2013)2, s. 35-57.
Surma B., Historia i pamięć w biblijno-liturgicznym przekazie katechetycznym w koncepcji Sofii Cavalletti, „Ruch Biblijny i Liturgiczny”, 65 (2012)4, s. 327-344.
Surma B., Wolność i indywidualizm w koncepcji pedagogicznej Marii Montessori a wychowanie do dialogu, „Kultura i Edukacja”, 88(2012)2, s. 7-28.
Surma B., Wychowanie religijne dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wobec wyzwań współczesnego świata, [w:] Nowe wyzwania i perspektywy dla wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, red. B. Surma, Wydawnictwo WAM, Kraków 2012.
Surma B., Zdrowie człowieka w kontekście wychowania i pokoju w poglądach pedagogicznych Marii Montessori, [w:] Edukacyjne przestrzenie zdrowia, red. Z. Marek SJ i M. Madej-Babula, Wyd. WSFP „Ignatianum” – WAM, Kraków 2009, s. 165-175.
Copyright (c) 2016 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: