Wstęp
Abstract
Problematyka twórczości podejmowana w różnych obszarach życia człowieka wskazuje na jej ogromne znaczenie dla funkcjonowania osoby, niezależnie od jej statusu społecznego czy dziedziny naukowej, w jakiej się porusza. Twórczość wpisuje się w ludzką egzystencję, nadając jej niepowtarzalnego rysu, wyrażającego się w aktywności twórczej człowieka. W pewien sposób kreuje ona jego indywidualność, którą Stefan Kunowski określa jako strukturę rozwojową warstwy psychologicznej, pozostającej w ścisłej korelacji ze sferą biologiczną, społeczną, kulturową i duchową. W tym kontekście można przyjąć z jednej strony, że zasadniczym źródłem twórczości jest człowiek. Bez niego nie miałaby ona racji bytu, co podkreśla w swoich dociekaniach naukowych Mark Runco, pisząc wprost, że nie ma twórczości bez człowieka. Z drugiej strony możemy stwierdzić, że twórczość pełni ogromną rolę w jego rozwoju na poziomie indywidualnym i społecznym, kreując jego środowisko życia wewnętrznego i zewnętrznego. Nie dziwi więc fakt, że stanowi ona przedmiot różnorodnych dociekań naukowych w Polsce i na świecie, co wyraża się w bogactwie sposobów jej ujmowania, typologiach itd. Definiuje się ją między innymi jako zdolność, właściwość osobowości czy też wartość. Kryteria jej istoty określa się z różnych perspektyw naukowych. Pośród nich pojawia się kryterium nowości, oryginalności, wartości itd. Odnosi się je do człowieka – twórcy, jego postawy i wytworu pracy, co znajduje odzwierciedlenie także w przestrzeni edukacyjnej, gdzie osobowość pedagogiczna i twórcza nauczyciela stanowi wyzwanie dla edukatorów i organizatorów procesu kształcenia. Twórczy nauczyciel kreuje środowisko edukacyjne, jest ważnym elementem procesu edukacyjnego, stymuluje i wspiera aktywność twórczą uczniów, podejmując współpracę z ich środowiskiem wychowawczym. „Czy tak się dzieje i w jaki sposób?” – to pytanie natury refleksyjnej skierowane do Czytelnika, w którego ręce składamy niniejsze naukowe myśli o twórczości, nad którą pochylili się Autorzy prezentowanych artykułów. Życzymy, by stał się on inspiracją do podejmowania kreatywnych działań w pracy nad sobą i z innymi podmiotami edukacyjnymi.
Copyright (c) 2018 Elementary Education in Theory and Practice
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.
- When submitting a text, the author declares that he/she is the Author of the article (hereinafter referred to as the “Work”) and:
- he/she owns the exclusive and unlimited copyright to the Work,
- is entitled to dispose of the copyright to the Work.
Declares that it does not infringe any third party copyrights or legal rights.
Declares that there is no conflict of interest.
2. At the same time, the Author grants the Ignatianum University in Cracowa royalty-free, non-exclusive and territorially unlimited licence to use the Work in the following fields of exploitation:
- recording the Work in a hard copy, as well as on a digital or magnetic medium;
- reproduction of the Work using any technique, without limitation of the number of editions or copies;
- distribution of the Work and its copies on any medium, including marketing, sale, lending, and rental;
- introduction of the Work into a computer memory;
- disseminating the Work in information networks, including in the Internet;
- public performance, exhibition, display, reproduction, broadcasting and re-broadcasting, as well as making the Work available to the public in such a way that everyone can have access to it at a time and place of their own choosing;
- within the scope of dependent rights to the Work, including in particular the right to make necessary changes to the Work resulting from editorial and methodical development, as well as to translate the Work into foreign languages;
The licence is granted from the moment of the transfer of the Work to the Ignatianum University in Cracow. The Ignatianum University in Cracow is entitled to grant further sub-licences to the Work within the scope of the right granted. The licence is time-limited and it is granted for a period of 15 years, starting from the date of its granting.
Authors are permitted and encouraged to publish their text online (e.g. in their institution’s repository or on the institution’s website) before or during the submission process as this may lead to beneficial exchanges, as well as earlier and greater citation of the published text (See The Effect of Open Access). We recommend using any of the following portals of research associations:
- ResearchGate
- SSRN
- Academia.edu
- Selected Works
- Academic Search