Integracja języka obcego w ramach wczesnej edukacji w Polsce na podstawie własnych badań
Abstrakt
Obcy język został wprowadzony w edukacji zintegrowanej jako obowiązkowy obszar edukacyjny w 2008 roku, czego rezultatem powinny być zintegrowane treści, metody i środki dydaktyczne w procesie nauczania języka obcego młodszych uczniów. Celem niniejszego artykułu jest ukazanie sytuacji integracji nauczania języka obcego w przestrzeni edukacji zintegrowanej w klasach I‒III. Głównym pytaniem tego artykułu jest, czy język obcy jest dostatecznie zintegrowany w przestrzeni tej edukacji młodszych uczniów. Badania zostały przeprowadzone dzięki metodzie ilościowej – ankiecie. Po analizie badań nasuwają się następujące wnioski. Wszyscy nauczyciele języka obcego powinni rozumieć ideę integracji, konsultować treści, metody i środki dydaktyczne z nauczycielem klasy i integrować je z pozostały obszarami edukacji wczesnoszkolnej. Według badań niewystarczająca grupa nauczycieli obecnie tak czyni. Jest wiele cennych publikacji na temat integracji w edukacji wczesnoszkolnej, ale tylko parę książek i artykułów na temat integracji języka obcego. Temat nauczania języka obcego w modelu zintegrowanej edukacji nie został jeszcze dostatecznie zgłębiony. Dlatego badania związane z tym artykułem są stosunkowo nowe i interesujące, jednakże są fragmentaryczne i wymagają kontynuacji.
Bibliografia
Bałachowicz J., Założenia edukacji zintegrowanej w nauczaniu początkowym, [w:] Integracja w edukacji, Dylematy teorii i praktyki, red. J. Jakóbowski, A. Jakubowicz-Bryx, Akademia Bydgoska im. Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz 2002.
Duraj-Nowakowa K., Zintegrowanie edukacji wczesnoszkolnej, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 1998.
Klimas A., Nauczyciel, nauczyciel języka obcego dzieci w wieku wczesnoszkolnym, [w:] Nauczanie języków obcych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, red. J. Karbowniczek, D. Ficek, Wydawnictwo WSL, Częstochowa 2010.
Maszke A.W., Metody i technik badań pedagogicznych, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2008.
Muszyńska Ł., Integralne wychowanie i nauczanie w klasach I‒III, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa-Poznań 1974.
Okoń W., Nowy słownik pedagogiczny, Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa 2001.
Pamuła-Behrens M., Nauka czytania w języku obcym w okresie wczesnoszkolnym. Teoria i praktyka, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków 2012.
Pinter A., Teaching young language learners. Oxford handbooks for language teachers, Oxford 2006.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lutego 2017 roku w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2017).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 23 grudnia 2008 roku w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2009).
Szpotowicz M., Szulc-Kurpaska M., Teaching English to young learners, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011.
Copyright (c) 2017 Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
1. Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Oświadcza, że nie narusza praw autorskich osób trzecich i praw prawnych.
Oświadcza, że nie występuje żaden konflikt interesów.
2. Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: